Agfa poinformowała o wprowadzeniu do oferty nowego, kompaktowego modułu do drukowania w trybie „z roli na rolę” – Flex RTR, zwiększającego wszechstronność jej hybrydowych ploterów przemysłowych z rodziny Jeti Tauro H3300. Wyposażona w niego maszyna, najszybsza z serii – Tauro H3300 UHS LED, zostanie zaprezentowana przez firmę (na stoisku nr D15 w pawilonie 15) podczas zbliżających się targów Fespa 2023, organizowanych w Monachium.
Nowy moduł, umożliwiający sprawne przełączanie się między produkcją z wykorzystaniem podłoży sztywnych i giętkich (co istotne, bez konieczności jego odłączania od maszyny) i zwiększający tym samym wydajność pracy, jest już dostępny komercyjnie na wszystkich rynkach.
Agfa podkreśla, że wyższa elastyczność i wydajność procesu produkcyjnego, wynikające z zastosowania nowego modułu Flex RTR, wiążą się w dużej mierze właśnie ze wspomnianym wyżej brakiem konieczności jego odłączania od plotera przy zmianie z trybu „roll-to-roll” na zadrukowywanie podłoży sztywnych. To zwiększa bowiem całkowity czas pracy urządzania i maksymalizuje efektywność produkcji poligraficznej. Agfa dodaje, że nowy moduł oznacza kolejny krok na drodze zautomatyzowania produkcji realizowanej w maszynach z serii Tauro i optymalnego wykorzystania potencjału tkwiącego w tych hybrydowych rozwiązaniach przemysłowych.
Moduł Flext RTR został dopasowany w jednoprzebiegowego trybu drukowania, który w modelu Tauro H3300 UHS LED jest realizowany z prędkością do 905 m2/h. Agfa podkreśla jego kompaktowe wymiary i przyjazność dla użytkownika w kontekście ergonomii pracy. Przy użyciu przycisku uruchamiane są wałki kontrolujące naprężenie zadrukowywanego podłoża, umożliwiając szybkie i bezproblemowe załadowanie substratu przez jednego operatora.
Nowy moduł jest kompatybilny zarówno ze standardowym trybem zadrukowywania jednego zwoju z materiałem (o szerokości do 3,3 m), jak też z funkcją dual-roll, gdzie jednocześnie wykorzystywane są dwie, niezależne od siebie role (każda o szerokości 1,6 m). Maksymalna średnica zwoju wynosi 400 mm, a waga każdej z roli – 450 kg (w przypadku trybu dual-roll). Agfa dodaje, że przełączanie maszyny z trybu pojedynczego na dual-roll następuje szybko i sprawnie i jest obsługiwane przez jednego operatora. Wspomniane wcześniej wałki kontrolne nie muszą być na ten czas usuwane czy ponownie instalowane, ale pozostają na miejscu.
W celu zapewnienia dokładnego druku dwustronnego, w maszynie został wprowadzony zintegrowany system kamer. Sczytuje on kody QR generowane przez interfejs użytkownika, dzięki czemu określana jest dokładna lokalizacja obrazu, a pozycja druku – dopasowywana przy starcie każdego zlecenia. W przypadku gdy druk na stronie tylnej zostanie niespodziewanie wstrzymany, system kamer pozwoli zidentyfikować obraz wymagający dodrukowania, dzięki czemu cały proces – jak podkreśla Agfa – przebiega szybko i płynnie.
Źródło: Agfa