„Gdy tylko zobaczyliśmy możliwości produkcji rozszerzonej gamy kolorów przy użyciu płyt KODAK FLEXCEL NX Plates, wiedzieliśmy, że to doskonałe narzędzie do poprawy czasu produkcji i redukcji kosztów bez szkody dla jakości”.
Roberto Gräf, dyrektor ds. sprzedaży brazylijskiego producenta opakowań giętkich Mega Embalagens, wraca myślami do 2018 roku i początków technologicznej podróży zakończonej zdobyciem nagrody Silver Award w sponsorowanym przez Miraclon konkursie Global Flexo Innovation Awards, w kategoriach kreatywnego zastosowania szaty graficznej i innowacyjnego procesu produkcyjnego druku — wszystko dzięki wdrożeniu ECG za pomocą technologii FLEXCEL NX. Firma była także jednym z zaledwie czterech uczestników, którym jurorzy przyznali nagrody główne, wyróżniając firmy mające ich zdaniem największy wpływ na rozwój procesu fleksodruku.
Zwycięskie podejście do grupowania zadań | W 2018 roku, po wstępnych testach, które zgodnie z jego opisem przyniosły „rekordowe korzyści dla produkcji i wysokiej jakości wyniki”, firma podjęła decyzję, aby całkowicie zaangażować się we wdrożenie ECG za pomocą FLEXCEL NX Plates. Po czterech latach nagradzana praca pokazuje, co Mega Embalagens może zaoferować klientom dzięki ECG. W tym przypadku klient — urugwajski właściciel marki — chciał ponownie wprowadzić na rynek linię suszonych owoców, gruntownie przeprojektowując opakowanie. Zamiast przezroczystej, niezadrukowanej torebki, zaproponowano stojące opakowanie doypack z nadrukiem, co stanowiło duży krok naprzód w zakresie efektu wizualnego na półce, a także zaoferowano klientom opakowanie, które mogli łatwo otwierać i ponownie zamykać, a jednocześnie widzieć produkt przez umieszczone z tyłu okienko.
Dużym wyzwaniem przy ponownym wprowadzeniu na rynek była produkcja krótkich serii nowego opakowania na potrzeby marketingu próbnego przy jak najniższej cenie za sztukę. Mega Embalagens i jej partnerzy połączyli unikatowe podejście do grupowania zadań (cztery oddzielne obrazy pogrupowane dwa na dwa na poczwórnej formie) z procesem produkcyjnym ECG za pomocą FLEXCEL NX Plates. Analiza projektów pokazała, że można było je wydrukować używając pięciu kolorów (CMYK + biały) zamiast standardowo wymaganych 28 kolorów (siedem kolorów x cztery SKU). To podejście zoptymalizowało kolor, eliminując trzy konfiguracje druku i w sumie 23 płyty.
Od firmy rodzinnej do międzynarodowego biznesu | Mega Embalagens to firma rodzinna założona w 1993 roku, która początkowo zajmowała się pakowaniem białka zwierzęcego. Firma nadal jest zarządzana przez pierwsze pokolenie rodziny, ale dziś skupia się na karmie dla zwierząt, żywności i środkach higieny osobistej.
Obecnie Mega Embalagens odnosi znaczne sukcesy w eksporcie zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i Europy — uważa dyrektor komercyjny Gustavo Gräf:
„Działamy w Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu. Rynek europejski jest bardzo podobny do amerykańskiego – to konkurencyjny rynek, na który trafiają towary z całego świata i panuje silna rywalizacja z produktami chińskimi i z Europy Wschodniej. W Europie zdobywamy zamówienia nie tylko ze względu na naszą jakość i technologię, ale także dzięki nieustannemu wzmacnianiu naszych ekoreferencji. Uważamy też, że klienci zagraniczni mają takie same oczekiwania, jak nasi klienci brazylijscy, więc zainwestowaliśmy w całą niezbędną logistykę i wsparcie techniczne, aby świadczyć usługi międzynarodowe”.
Cztery filary zrównoważonego rozwoju | Inwestycje firmy w zrównoważony rozwój opierają się na czterech filarach mających odróżniać Mega Embalagens od konkurencji — wyjaśnia Gustavo.
„Pierwszym filarem jest używanie żywic poużytkowych (PCR) we wtórnych materiałach opakowaniowych. Po drugie, wytwarzamy opakowania w 100% nadające się do recyklingu, które mają taką samą barierę ochronną i wygląd, jak opakowanie tradycyjne, zastępują laminaty wielomateriałowe i są zgodne z gospodarką o obiegu zamkniętym. Po trzecie, zastępujemy materiały oparte na paliwach kopalnych materiałami odnawialnymi – jedną z przykładowych alternatyw jest zielony polietylen z trzciny cukrowej. Stosujemy również materiały biodegradowalne”.
Na wszystkich głównych rynkach zbytu firmy występują pewne wspólne trendy — kontynuuje Gustavo. „Jakość pozostaje kluczowa — więc odpowiadamy za wykonanie opakowania, które jest w stanie się wyróżnić w ciągu tych kilku sekund, kiedy klient podejmuje decyzję o zakupie”.
Mega Embalagens jest jednym z zaledwie trzech brazylijskich dostawców, którzy posiadają certyfikat BRC Packaging Materials z oceną AA – globalnie uznawany standard jakości opakowań, który jako pierwszy został uznany przez Global Food Safety Initiative.
Równie szybko, jak trend wytwarzania więcej SKU w krótszych seriach, zmieniają się profile konsumpcyjne konsumentów. „Oczekują wygodniejszych, bardziej wyrafinowanych opakowań, więc istnieje nacisk na takie cechy, jak zamknięcie strunowe i opcje łatwego otwierania i zamykania. Ponieważ liczy się także krótki czas realizacji, zainstalowaliśmy wskaźniki, które analizują wszystkie nasze procesy, aby znaleźć miejsca, gdzie możemy zredukować czas. Tak więc w chwili otrzymania zamówienia dokładnie wiemy, co musi się wydarzyć w każdym dziale, aby dotrzymać terminu”.
ECG za pomocą FLEXCEL NX Plates — większa wydajność, spójność i oszczędności farby
Obecnie zadania ECG stanowią mniej więcej 50% produkcji, a ich udział rośnie. „Wszystkie te zadania są drukowane za pomocą płyt FLEXCEL NX Plates” — mówi Roberto Auricchio, kierownik prepressu, wymieniając imponującą listę zalet tej technologii.
„Nasze zużycie płyt jest znacznie niższe, a dzięki ECG możemy odtwarzać specjalne kolory Pantone używając stałej, siedmiokolorowej palety farb — CMYK + OGV. To skraca czas przestoju między zadaniami, ponieważ nie zmieniamy farb, tylko płyty. Obserwujemy także duży wzrost wydajności – konfiguracja maszyny jest szybsza, a czyszczenie między zadaniami znacznie ograniczone. Możemy też grupować różne zadania używając tego samego papieru”.
Dodaje: „Stabilny współczynnik gęstości płyt FLEXCEL NX Plates umożliwia prawidłowy i spójny transfer farby, dzięki czemu możemy przyjmować trudniejsze zadania – na przykład, używając mniejszego tekstu lub z większą pewnością siebie zastępując kolory Pantone w ECG. I oczywiście zużywamy znacznie mniej farby”.
Olbrzymi skok jakości i rozdzielczości | Roberto Gräf potwierdza olbrzymią poprawę jakości i rozdzielczości od wprowadzenia płyt FLEXCEL NX Plates:
„Kilka lat temu używaliśmy 39 linii, ale dziś wielu klientów wymaga wyższych rozdzielczości. Dlatego przyjęliśmy standard 52-60 linii, niezależnie od wielkości opakowania. Jednak dzięki technologii FLEXCEL NX możemy osiągać rozdzielczość nawet 120 linii na matrycy, więc jeśli zapotrzebowanie będzie nadal rosło, możemy bez problemu migrować na wyższy poziom”.
Potwierdza, że przekonanie właścicieli marek do całkowicie innego systemu produkcji, takiego jak ECG, może być trudne.
„Początkowo były zrozumiałe obawy, czy możemy przekształcić ich kolory Pantone na ECG i zapewnić zgodność kolorów z ich oczekiwaniami. Ale kiedy zobaczyli rezultaty — zarówno pod względem wydajności produkcji, jak i osiąganej jakości — przestali mieć wątpliwości”. Dodaje, że ECG oznacza także zmianę kulturową dla operatorów maszyn w firmie.
„Muszą zrozumieć, że to nowy proces, który nie wymaga już dzielenia zadań między kolory procesowe i Pantone. Dlatego nieustannie inwestujemy w szkolenia, ponieważ każda zmiana kolorów procesowych wpłynie na opakowanie. Przywiązywanie wagi do szczegółów i wiedza mają zasadnicze znaczenie”.
Patrząc w przyszłość, dostrzega świetlane perspektywy dla ECG.
„Kiedy przekonamy klientów, aby spróbowali podejścia ECG, będą chcieli pozostać przy tym procesie, ponieważ zobaczą olbrzymie zalety w porównaniu do tradycyjnej produkcji. Liczymy też na pocztę pantoflową. Właściciele marek regularnie zwracają się do nas z pytaniem: Czym jest to ECG, o którym ciągle słyszymy?”
Źródło: Miraclon