spot_imgspot_img

Silver Saver – papier na wagę… srebra

Papier powstał, gdy ludzie zaczęli mieć potrzebę zapisywania i przekazywania sobie informacji. Dzięki temu wiemy, co działo się setki lat temu w różnych zakątkach świata. Ale czy komuś przyszłoby wówczas do głowy, że papier może służyć do ochrony cennych, choć niekoniecznie kruchych przedmiotów?

- Reklama -

Korozja metali najczęściej kojarzy nam się z metalami żelaznymi lub stopami żelaza. Nie każdy pamięta, że stal nierdzewna, którą wykorzystuje się do budowy urządzeń pracujących w trudnych warunkach (np. niskich temperaturach) bądź takich, od których wymagany jest wysoki reżim sanitarny (przemysł spożywczy, gastronomia), również ulega korozji.

Do zabezpieczania tego rodzaju metali stosowane są materiały VCI (w zależności od nośnika mogą to być papiery, folie czy emitery). W przypadku metali nieżelaznych, które również ulegają korozji, mówimy o patynowaniu, śniedzieniu czy białej korozji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dochodzi do reakcji metalu z tlenem atmosferycznym.

Nie tylko biżuteria – jakie są zastosowania techniczne srebra?
Co jest przyczyną pojawiania się czarnego nalotu na powierzchni srebra?
W jaki sposób możemy zabezpieczyć srebro przed wpływem warunków zewnętrznych?

Nie tylko biżuteria – jakie są zastosowania techniczne srebra? | Metal ten najczęściej kojarzy nam się z biżuterią, wyrobami takimi jak łańcuszki, kolczyki, bransoletki czy obrączki. Za jego popularnością przemawiają jego właściwości wizualne: możliwość polerowania, wysoki połysk oraz współczynnik odbicia światła oraz właściwości mechaniczne, czyli dobra ciągliwość oraz kowalność. I jak tu nie kochać srebra?

Do tego posiada ono najwyższą przewodność elektryczną i cieplną (znacznie wyższą niż miedź). Z tego powodu często jest wykorzystywane do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pierwiastki srebra możemy spotkać w wysokiej klasy sprzęcie hi-fi, czy w stykach klawiatury komputera.

Wysoki współczynnik odbicia światła oraz możliwość polerowania sprawiają, że srebro stosuje się także przy produkcji najwyższej klasy optyki i luster teleskopów.

Nie zapominajmy również, że związki srebra zmieniają barwę pod wpływem światła. To właśnie dlatego azotan srebra czy – częściej – bromek srebra były wykorzystywane w fotografii analogowej. Do dziś, gdy chcemy nadać naszym zdjęciom nieco bardziej staromodnego wyglądu, wykorzystujemy efekt sepii. Obecnie wystarczy wybrać odpowiedni filtr w naszym aparacie czy komputerze. Kiedyś oznaczało to kilka godzin spędzonych w ciemni pełnej odczynników.

Co ciekawe, podarunek ze srebra oznacza również dbałość o zdrowie obdarowanej osoby. W końcu srebro zabija ogromną liczbę szkodliwych grzybów, bakterii i wirusów – i nieważne, czy mówimy tu o czystym srebrze wykorzystywanym do produkcji narzędzi medycznych, czy srebrze koloidalnym o powszechnie znanych właściwościach odkażających… więcej na WWW.

Źródło: Antalis


Prenumeruj newsletter Świat Poligrafii Professional
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

ANKIETA

Pierwsza ankieta w roku 2025 dotyczy przede wszystkim tego, co sądzicie o najbliższych miesiącach.
Jakie będą dla poligrafii?

Jaki będzie rok 2025 dla poligrafii?

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Stowarzyszenie Natureef

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio