Cantina Goccia, wielokrotnie nagradzana butikowa umbryjska winiarnia, która jako pierwsza na świecie rozlewała swoje wino do papierowych butelek, uczciła Dzień Ziemi sprzedażą 50-tysięcznej papierowej butelki. Wina Cantina Goccia w papierowych butelkach są obecnie dostępne w wielu krajach Unii Europejskiej, a w tym roku firma wprowadziła wino 3Q na rynek japoński i kanadyjski.
Od tego miesiąca papierowe butelki będą dostępne w sprzedaży w Holandii i Szwajcarii. Ponieważ ślad węglowy papierowej butelki jest o 84% niższy niż butelki szklanej, dzięki 50 000 butelek Cantina Goccia udało się zaoszczędzić 23 tony węgla.
Jest to równowartość oszczędności energii wystarczającej do: przejechania 57 000 mil, zapewnienia całej energii trzem domom przez rok i zrównoważenia emisji dwutlenku węgla z pięciu samochodów przez rok lub naładowania trzech milionów smartfonów i takiej samej ilości dwutlenku węgla usuniętego z powietrza przez prawie 30 akrów lasu.
Ponieważ jedna szklana butelka wina odpowiada za niemal połowę emisji dwutlenku węgla przez wino, właściciele Cantina Goccia, Ceri Parke i Steve Barber, chcieli znaleźć rozwiązanie, które jeszcze bardziej zmniejszyłoby wpływ produkcji wina na środowisko. Jako pasjonaci pracy w harmonii z naturą, którzy w ciągu ostatnich 20 lat wprowadzili wiele zrównoważonych rozwiązań w winnicy i winiarni, rozpoczęli poszukiwania innowacyjnego rozwiązania, które sprawiłoby, że ich opakowania byłyby zgodne z ich etosem.
Ich poszukiwania doprowadziły ich do firmy Frugalpac, brytyjskiego producenta ekologicznych opakowań Frugal Bottle – pierwszej na świecie dostępnej w sprzedaży papierowej butelki do wina. Jej ślad węglowy jest prawie sześciokrotnie mniejszy niż w przypadku butelki szklanej. Wykonana w 94% z tektury pochodzącej z recyklingu i wyposażona w torebkę przeznaczoną do kontaktu z żywnością, waży zaledwie 83 g przed napełnieniem, co czyni ją prawie pięciokrotnie lżejszą od zwykłej butelki szklanej.
Firma Cantina Goccia, będąca pod wrażeniem ekologicznych zalet butelki i ściśle współpracująca z Frugalpac przed jej wprowadzeniem na rynek, wypuściła latem 2020 r. na rynek swoje czerwone wino „3Q” – niedrzewne Sangiovese zmieszane z Merlot i Cabernet – w butelce Frugal Bottle.
Wzbudzając ogromne zainteresowanie, wprowadzenie wina na rynek zapewniło mu nagłówki na całym świecie i doprowadziło do tego, że jedna z sieci sklepów, Woodwinters w Szkocji, sprzedała cały swój zapas w ciągu zaledwie jednego dnia. Reakcje branży i konsumentów były tak pozytywne, że firma Cantina Goccia zobowiązała się do przestawienia 80% swojej produkcji wina na butelki papierowe.
Współwłaściciel Cantina Goccia, Ceri Parke, mówi: „Jesteśmy dumni, że zapisaliśmy się w historii jako pierwsi winiarze, którzy wprowadzili na rynek swoje wino w papierowej butelce. Znalezienie alternatywy dla szkła, która zachowałaby integralność naszych win, a jednocześnie zapewniła znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, było dla nas wyzwaniem, ale musieliśmy je pokonać. Butelka Frugal Bottle spełniła oba te kryteria, tworząc piękną, przyjemną w dotyku butelkę Bordeaux”.
„Teraz chętnie dzielimy się tym, czego nauczyliśmy się prawie dwa lata później i współpracujemy z innymi brytyjskimi markami napojów, pomagając im dołączyć do papierowej rewolucji w butelkach.
„Producenci napojów muszą podjąć natychmiastowe działania i przestawić się na bardziej ekologiczne opakowania. Chcemy zmienić przekonanie konsumentów, którzy lubią czuć się jak w cięższej szklanej butelce, że wspaniałe wino nie może być dostępne w alternatywnym opakowaniu – może i dla dobra naszej planety musi.”
Malcolm Waugh, dyrektor generalny Frugalpac, komentuje: „Byliśmy zachwyceni mogąc współpracować z Cantina Goccia, aby wprowadzić pierwsze Frugal Bottles na rynek w Wielkiej Brytanii. Fantastycznie jest widzieć ich rosnący globalny sukces, gdy Cantina Goccia po raz pierwszy wprowadza swoje wina w papierowych butelkach do kolejnych krajów.
Źródło: WWW