Przede wszystkim warto wiedzieć, że do kontroli druku stosuje się 2 rodzaje kamer: matrycowe i liniowe. Każda z tych kamer ma inne zastosowanie. Pierwsza służy do podglądu wybranego odcinka wstęgi, druga widzi całą szerokość wstęgi w tym samym czasie i umożliwia tzw. 100% inspekcję.
Aby umożliwić operatorowi obserwację jakości wydruku przy dużych prędkościach (nawet 1000 m/min) stosowane są systemy kamer matrycowych – czyli systemy podglądu wstęgi, obowiązkowe wyposażenie każdej maszyny drukującej.
Dobór systemu warto przemyśleć. Dokładne rozeznanie tematu pomoże uniknąć rozczarowań i spowoduje, że cena nie będzie jedynym czynnikiem wpływającym na zakup. Ważne, aby system był dopasowany do potrzeb. Poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.
Co warto wiedzieć o systemach do podglądu druku opartych na kamerze matrycowej
Ogólne przeznaczenie systemu i pole widzenia kamery
Każdy dostawca systemów podglądu druku ma produkty przeznaczone do danego typu produkcji – np. dla maszyn wąskiej lub szerokiej wstęgi. FoV (Field of View) to maksymalny wymiar obszaru druku, jaki kamera matrycowa jest w stanie widzieć. Mało wydajna (niekomfortowa i w zasadzie niebezpieczna) może okazać się praca kamerą o polu widzenia 100×75 mm, na całej szerokości wstęgi 1600 mm.
Może się jednak zdarzyć, że rozsądne jest użycie budżetowej kamery o niewielkim polu widzenia (np. 100×75 mm) dla bardzo szerokiej wstęgi, np. wtedy gdy chcemy obserwować tylko znaki registra lub inny obszar ważny z produkcyjnego punktu widzenia.
Prędkość wstęgi
Kamery matrycowe nie mają szczególnych ograniczeń co do prędkości wstęgi – doskonale radzą sobie przy prędkościach do 1000 m/min. Prędkość ma większe znaczenie przy doborze systemu 100% inspekcji druku – ale jest to temat innego ,już istniejącego na naszym blogu wpisu, do którego lektury gorąco zachęcam.
Opcje dodatkowe
Systemy do podglądu druku mogą zawierać wiele opcji dodatkowych. Oto niektóre z nich:
- Backstrobe – czyli lampa o odpowiedniej mocy prześwietlająca materiał, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie położenia nadruku z obu stron względem siebie;
- Moduł półautomatycznego pasowania kolorów (współpracujący z maszyną drukarską CI);
- Moduł detekcji błędów drukarskich;
- Moduł referencyjnego monitorowania kolorów;
- Moduł weryfikacji kodów kreskowych i kodów QR;
- Opcje oświetlenia dedykowanego dla embossingu, lakierów i innych szczególnych niestandardowych rozwiązań
- Możliwość współpracy z innymi systemami (system 100 % inspekcji, spektralnego pomiaru kolorów).
… więcej na WWW
Źródło: Emipak