spot_imgspot_img

Innowacyjność i zrównoważony rozwój stają się nierozerwalnie związane z sektorem spożywczym

Ci, którzy chcą zharmonizować innowacje, zrównoważony rozwój i opakowania, muszą zwrócić uwagę na trzy ważne czynniki: wykorzystanie surowców odnawialnych, możliwość recyklingu i zmniejszenie zużycia materiałów.

Zrównoważony rozwój od dawna jest częścią branży opakowań niespożywczych. Przez długi czas bardzo trudno było znaleźć zrównoważoną alternatywę dla opakowań do żywności. W sektorze spożywczym materiały opakowaniowe mają wpływ na markę, a być może także na produkt. Ci, którzy działają w sposób przyjazny dla środowiska, byli do tej pory ograniczeni pod względem koloru i wzornictwa. Równie ważne jest, aby opakowanie chroniło żywność. Szczególnie w segmencie chłodniczym ludzie nadal polegali na mieszankach tworzyw sztucznych.

Jednak zwłaszcza w sektorze spożywczym przemysł opakowaniowy doświadczył wzrostu innowacyjności i stworzył równie wiele start-upów z duchem wynalazczym. Zarówno w użytych materiałach, jak i w projekcie, istnieje obecnie wiele możliwości bezpiecznego i trwałego zapakowania produktu, a jednocześnie swobody w komunikacji i projektowaniu marki.

Recykling ciemnych kolorów | Wszyscy wiemy, że opakowania zadrukowane ciemnym kolorem nie wchodzą w obieg recyklingu w procesie recyklingu. Ciemne opakowania są rozpoznawane przez zakład recyklingu jako odpady resztkowe i spalane. To generuje CO2.

Producent opakowań, firma Spies Packaging, we współpracy z firmami Digimarc i Reichle Technologiezentrum opracowała cyfrowy znak wodny dla opakowań. To niewidoczne oznaczenie zawiera informacje o materiale. Zakład recyklingu odczytuje te informacje i może prawidłowo posortować odpady. Daje to menedżerom marki większą swobodę twórczą w projektowaniu marki.

Zrównoważone etykiety: polietylen zostaje zastąpiony trzciną cukrową | Etykiety wykonane z folii PE pochodzenia biologicznego mogą całkowicie zrezygnować z ropy naftowej dzięki zastosowaniu etanolu z trzciny cukrowej. Właściwości etykiet są zbliżone do właściwości dobrze znanego polietylenu, dzięki czemu przejście na folię w procesie etykietowania prawie nie powoduje żadnych kosztów.

Trzcina cukrowa nadaje się również do pakowania napojów. Od pewnego czasu Tetra Pak wykorzystuje również tworzywa sztuczne na bazie trzciny cukrowej do produkcji opakowań. Kartony produktu Tetra Rex® są produkowane z mieszanki tego materiału i tektury i są używane głównie do schłodzonych produktów mlecznych.

Surowce alternatywne – włókno silphi, papier grasowy i plastik z alg | Podobnie jak w przypadku produkcji papieru, istnieje również alternatywa w postaci opakowań zewnętrznych wykonanych z szybko odnawialnych surowców. W gastronomii, biznesie na wynos i w sprzedaży sklepowej szczególnie odpowiednie są pudełka kartonowe wykonane z papieru trawiastego i włókna silphia. Oba kartony mają takie same właściwości materiałowe jak konwencjonalne produkty wykonane z celulozy. Można je zadrukować i są szczególnie trwałe.

Istnieją również alternatywy dla tworzyw sztucznych wytwarzane z alg lub białka mleka dla sektora spożywczego. Białko mleka ma również tę szczególną właściwość, że chroni żywność przed zepsuciem. Niestety, ten produkt jest trudny do wydrukowania. Może być jednak stosowany jako wkładka, powłoka lub przezroczyste opakowanie zewnętrzne, a w wielu przypadkach nadaje się nawet do spożycia.

Skala zrównoważonego rozwoju dla firm | Zrównoważony rozwój materiałów opakowaniowych jest obecnie kontrolowany przez nowe prawo UE, rozporządzenie UE w sprawie opakowań. Dotyczy to głównie start-upów. Nowe prawo w dużej mierze nie ma jeszcze wpływu na istniejące firmy. W przypadku start-upów nadal bardzo trudno jest ocenić trwałość wielu ofert dostępnych na rynku. Nowe prawo bierze pod uwagę nie tylko użyty materiał, ale także efektywność energetyczną produkcji i możliwość recyklingu.

Informacje te nadal nie są prezentowane w sposób przejrzysty. Firmy mają trudności z określeniem zrównoważonego rozwoju produktu. Co więcej, nie każdy zrównoważony materiał nadaje się w równym stopniu do ochrony i trwałości żywności. Poniżej znajdują się długie i kosztowne testy dla firm.

Dlatego różne organizacje pozarządowe, takie jak stowarzyszenie UnternehmensGrün i Ecopreneur.eu, proponują skalę dla materiałów opakowaniowych. Producent powinien poinformować o tym publicznie i w przejrzysty sposób. Skala powinna – zgodnie z życzeniem stowarzyszeń – wskazywać, na ile zrównoważony i przyjazny dla żywności jest materiał opakowaniowy, podobnie jak w przypadku klasy efektywności energetycznej A+++.

Z niecierpliwością czekamy na innowacje na targach drupa 2024 | Faktem jest, że opakowania stały się obecnie kwestią polityczną. Przepisy te dały branży impuls do innowacji. Prawie co miesiąc opracowywane są nowe produkty, które upraszczają zrównoważone zachowania. Do targów drupa 2024 czas przyniesie jeszcze wiele innowacji i wynalazców. Na konferencji Touchpoint Sustainability firmy z całego świata zaprezentują innowacje i możliwości zrównoważonego przemysłu poligraficznego.

Źródło: Drupa


Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak

×