spot_imgspot_img

FINAT uruchamia inicjatywę dotyczącą śladu węglowego produktów i analizy cyklu życia na targach Labelexpo

FINAT, europejskie stowarzyszenie producentów etykiet, przedstawia nową inicjatywę mającą na celu zapewnienie branży etykiet wskazówek dotyczących rosnącego zapotrzebowania rynku na dane dotyczące śladu węglowego produktów. Inicjatywa ta jest częścią programu FINAT “Cztery filary”, mającego na celu zwiększenie elastyczności stowarzyszenia w obszarach tworzenia sieci społeczności, wiedzy, współpracy i rzecznictwa branżowego.

W związku z troską o środowisko wśród obywateli, konsumentów, producentów i prawodawców rośnie wpływ kryteriów środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem na zachowania biznesowe. Rośnie zapotrzebowanie na obiektywne kryteria pomiaru wpływu etykiet i produktów opakowaniowych oraz procesów na środowisko, a także na dostarczanie danych klientom i zainteresowanym stronom.

Istnieją jednak wyzwania związane z pozyskiwaniem i dostarczaniem odpowiednich danych oraz porównywaniem alternatywnych rozwiązań. Dane, do których potrzebują wkładu od swoich dostawców, ponieważ mogą oni dostarczyć tylko dane dotyczące ich własnej sfery wpływu (zakres 1 i 2), podczas gdy dane “zakresu 3” są również potrzebne z dalszych ogniw łańcucha wartości.

W związku z tym FINAT zainicjował projekt mający na celu zapewnienie jasności i wskazówek dla społeczności etykietującej na temat śladu węglowego produktu (PCF) i analizy cyklu życia (LCA). Jako pierwszy krok, na konferencji prasowej, we wtorek 12 września o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego na Labelexpo Europe, FINAT zaprezentował broszurę i animowany film, aby wyjaśnić podstawy PCF i LCA, rozróżnienie między nimi oraz fakt, że wymaga to podejścia do całego łańcucha wartości.

Dwa kolejne kroki na lata 2023-2024 to:

  • badanie istniejących metod obliczeniowych stosowanych obecnie w łańcuchu produkcji etykiet i opakowań (publikacja w pierwszym kwartale 2024 r.) oraz
  • dokument zawierający wytyczne dotyczące harmonizacji podejścia PCF/LCA w całym łańcuchu wartości etykiet.

Zostanie to zrobione w formie białej księgi i prezentacji na następnym seminarium technicznym FINAT, które odbędzie się w dniach 20-22 listopada 2024 r. w Barcelonie. Projekt wchodzi w zakres nowego nurtu roboczego FINAT “Współpraca”, któremu współprzewodniczą członkowie zarządu Alex Knott (Dow) i Uwe Düsterwald (BASF). Alex Knott komentuje:

“W ciągu ostatniego roku do FINAT zwróciło się kilku przetwórców etykiet i krajowych stowarzyszeń etykietowych, aby wesprzeć ich w odpowiedzi na żądania klientów z branży etykietowej dotyczące dostarczania danych na temat wpływu ich etykiet i opakowań na środowisko. Istnieje jednak wiele nieporozumień dotyczących różnych metodologii i definicji, więc jako pierwszy krok postanowiliśmy przygotować ilustrowany dokument i animowany film, aby wyjaśnić podstawy śladu węglowego produktu (PCF, który koncentruje się na zagregowanych emisjach podczas procesu) i analizy cyklu życia (LCA, która jest znacznie szersza niż tylko emisje). W drugim kroku, w następnych dwunastu miesiącach, zespół wolontariuszy z FINAT i krajowych stowarzyszeń etykietowych skupi się na zapewnieniu jasności co do różnych metodologii obliczeniowych w łańcuchu etykiet i opakowań. Jako trzeci i ostatni krok w tym projekcie, podczas naszego seminarium technicznego w przyszłym roku przedstawimy białą księgę mającą na celu ujednolicenie podejść w całym łańcuchu wartości. W ten sposób będziemy opierać się na wcześniejszych pracach wykonanych kilka lat temu, kiedy wydaliśmy nasz pierwszy dokument zawierający wytyczne dotyczące LCA”.

Obejrzyj wideo (którego wersja lektorska zostanie wydana po zakończeniu targów).

Inne inicjatywy prezentowane na stoisku FINAT A31 w hali 11 obejmowały:

  • FINAT Whitepaper on PET Recycling (zobacz tutaj);
  • Programy recyklingu podkładów i matryc CELAB-Europe;
  • Galeria zwycięzców konkursu etykiet FINAT 2020-2023
  • Wprowadzenie do konkursu FINAT #LABELicious 2023-24
  • Podręcznik techniczny FINAT i inne publikacje

Podczas targów odwiedzający mogli uzyskać informacje od wolontariuszy i pracowników FINAT na temat naszych obecnych i przyszłych programów. W dniu 12 września, o godzinie 10.00 CET, odbyło się również specjalne “Meet and Greet” z udziałem liderów Workstream.

Prezes FINAT Philippe Voet podsumowuje: “W ostatnich kilku latach, wychodząc z Covid19, zarząd FINAT, komitety i pracownicy podjęli ogromny wysiłek, aby przeprojektować naszą strategię i strukturę w celu sprostania wyzwaniom stojącym przed naszą branżą w przyszłości. Oprócz naszych typowych mocnych stron, jakimi są tworzenie sieci społeczności oraz dzielenie się wiedzą i informacjami, dokonaliśmy znacznych inwestycji we wzmocnienie naszej roli jako platformy współpracy i głosu branży etykiet na arenie regulacyjnej. Z niecierpliwością czekamy na prezentację i omówienie naszych pierwszych wyników z członkami i potencjalnymi członkami”.

Źródło: FINAT


Prenumeruj nasz Newsletter
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING