spot_imgspot_img

Colours Factory pierwszym w Polsce i drugim na świecie użytkownikiem wielkoformatowego systemu CtP firmy Agfa Offset – Avalon N24-90XT

Znacząca automatyzacja procesu przygotowania form drukowych w formacie B0, zwiększenie wydajności działań realizowanych przez cały dział prepress, oszczędności czasowe i mniejsze zaangażowanie pracowników przygotowalni cyfrowej do ręcznych prac związanych z produkcją CtP – to najważniejsze aspekty wdrożenia nowego systemu CtP firmy Agfa Offset w drukarni Colours Factory.

Jest to pierwsze rozwiązanie CtP belgijskiego producenta w tym zakładzie poligraficznym, a zarazem kolejne – po trzech ploterach inkjetowych – marki Agfa, w jakie zainwestowała drukarnia z Piły. Dostarczony w 3. kwartale br. system obejmuje pierwszą w Polsce i drugą na świecie wielkoformatową naświetlarkę Avalon N24-90XT oraz podajnik umożliwiający bezpośrednią obsługę palet – Skid Loader (to z kolei trzecie tego typu rozwiązanie w skali globalnej).

Umowa o współpracy pomiędzy obiema firmami uwzględnia też kontrakt płytowy, na bazie którego Agfa Offset stała się dostawcą materiałów wykorzystywanych przez Colours Factory we wszystkich pracujących tu naświetlarkach CtP.

Michał Graś (Colours Factory) i Lidia Matuszak (Agfa Offset) przy pierwszej w Polsce (i zarazem drugiej na świecie) naświetlarce Avalon N24-90XT

„Przy skali produkcji realizowanej przez naszą firmę w obszarze wielkoformatowego druku offsetowego, inwestycja ta jest znaczącym usprawnieniem w kontekście automatyzacji procesów i możliwości odciążenia osób, dotychczas zaangażowanych w ręczne ładowanie płyt do naświetlarki – mówi Michał Graś, kierownik działu prepress Colours Factory. – Jest ona jednocześnie kolejnym etapem kompleksowego automatyzowania naszego działu prepress.

Mamy już za sobą m.in. zrealizowaną dwa lata temu inwestycję w system logistyczny, łączący wszystkie naświetlarki i wywoływarki oraz bezobsługowe odbieranie gotowych form drukowych i ładowanie ich na wózki. Pojawienie się rozwiązania Agfa Offset oznacza miesięcznie nawet 14 ton mniej wielkoformatowych płyt, przerzuconych ręcznie przez operatorów CtP.

W skali roku mówimy zatem o ponad 150 tonach. Abstrahując od względów czysto ludzkich, są to dla nas wymierne oszczędności czasowe i ekonomiczne. Dlatego też decydując się na kolejny system CtP postawiliśmy na pełną automatyzację, w tym na podawanie płyt z palet o pojemności do 600 płyt, wprowadzanych bezpośrednio do maszyny. To znacząco podniosło ergonomię i ekonomię całego procesu produkcji form drukowych”.

Pierwsza w Polsce i druga na świecie

„Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie Agfa Offset w naszym kraju i jedno z pierwszych na świecie – dodaje Lidia Matuszak, regionalny szef sprzedaży tej firmy w regionie Polski północno-zachodniej. – Bardzo się cieszymy, że na ten zakup zdecydowała się jedna z największych drukarń w Polsce. Tym bardziej, że – po kilku latach przerwy – oznacza to również powrót do użytkowania płyt CtP produkowanych przez naszą firmę. Na mocy podpisanej umowy staliśmy się dostawcą płyt (w tym przypadku jest to wersja Energy Elite Pro) do wszystkich naświetlarek CtP pracujących w Pile”.

Nowe rozwiązanie CtP uwzględnia m.in. podajnik umożliwiający bezpośrednią obsługę palet – Skid Loader (to trzecie tego typu rozwiązanie wdrożone przez Agfa Offset w skali globalnej)

Rozwiązanie, dostarczone i uruchomione we wrześniu br., obejmuje wysokowydajną naświetlarkę w formacie B0 – Avalon N24-90XT oraz dedykowany jej system podawania płyt prosto z palety – Skid Loader.

„Całość, biorąc pod uwagę, że mówimy o formacie B0, ma bardzo kompaktowe gabaryty, co przekłada się na dodatkowe korzyści w postaci mniejszej powierzchni niezbędnej na posadowienie maszyny. Dodatkową jej zaletą, którą również doceniają nasi operatorzy CtP, jest sterowanie z poziomu panelu wbudowanego w naświetlarkę. Dzięki temu zwiększa się komfort jej obsługi” – mówi Michał Graś.

Jak przyznaje, obecnie większość produkcji w formacie B0 jest realizowana w nowo uruchomionym systemie firmy Agfa Offset:

„Przy jej prędkości (sięgającej 36 płyt w formacie B0 na godzinę), wydajności i ergonomii to naturalna kolej rzeczy – po to nabyliśmy to rozwiązanie. Podajnik, jaki tu znalazł zastosowanie, to niezwykle ważny element. Dotychczas korzystaliśmy z rozwiązania uwzględniającego ręczne ładowanie kaset, wydajność wzrosła tu zatem w sposób znaczący”.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING