spot_imgspot_img

90 procent banknotów na całym świecie pochodzi ze Szwajcarii

- Reklama -

Zdecydowana większość banknotów na świecie powstaje dzięki szwajcarskiej technologii. Podobnie jak specjalne farby produkowane przez SICPA, zaawansowane technicznie maszyny drukujące, słynne „Banknotenbretter” oraz wszystkie rozwiązania z nimi związane (produkcja form drukowych, projektowanie, kontrola jakości itp.) są opracowywane przez firmę Koenig & Bauer Banknote Solutions (K&B Banknote Solutions) w Lozannie i oddawane do dyspozycji bankom centralnym i prywatnym drukarniom do produkcji ich banknotów. Przedsiębiorstwo świętuje w tym roku 70-lecie istnienia i swojej obecności w Lozannie.

Do wyprodukowania jednego banknotu potrzebne są co najmniej cztery procesy druku, a w przypadku banknotów o najwyższym stopniu zabezpieczeń – osiem. Celem jest oczywiście to, aby banknot był odporny na fałszerstwa lub bardzo skomplikowany w reprodukcji, a jednocześnie łatwy do wydrukowania za pomocą odpowiednich maszyn.

8 kroków i nieskończenie więcej | Banknot taki jak frank szwajcarski produkowany jest w ośmiu procesach druku. Pierwszy to druk offsetowy, który pozawala na nanoszenie koloru dzięki jedynej na świecie maszynie, która potrafi zadrukowywać jednocześnie przód i tył (symultaniczny druk offsetowy). Następnie wykonuje się sitodruk z pożądanymi motywami, a potem nakłada folię i poddaje procesowi mikroperforacji, co zapewnia dodatkowe zabezpieczenie. W piątym etapie wykonuje się relief banknotu, który jest także jednocześnie zabezpieczeniem (staloryt). Szósty krok to numeracja banknotów, a siódmy – nanoszenie lakieru. W ostatnim kroku gotowe stosy są cięte i pakowane.

Wszystkie te etapy poprzedza jednak opracowanie projektu banknotu i wyprodukowanie form, bez których maszyny drukujące nie mogą pracować. Ponadto arkusze są sprawdzane w trakcie lub po zakończeniu każdego procesu, aby zapewnić doskonałą jakość na końcu łańcucha produkcyjnego.


Bezpieczeństwo przede wszystkim | Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo banknotu zależy od umieszczonych na nim elementów widocznych i niewidocznych. Od znaków wodnych po nici zabezpieczające, od jakości papieru po jakość farby drukarskiej, od elementów ukrytych po takie, które są widoczne tylko pod pewnym kątem – połączenia licznych możliwości oferują niemal nieskończoną paletę opcji personalizacji pieniędzy. We współpracy z SICPA firma K&B Banknote Solutions opracowała nawet proces druku i farby magnetyczne, znane obecnie na całym świecie pod nazwą SPARK®, w celu zwalczania fałszerstw dzięki unikatowym procesom i materiałom eksploatacyjnym.

Bezpieczeństwo gwarantuje również oprogramowanie opracowane specjalnie dla przedsiębiorstwa przez AGFA i K&B Banknote Solutions. Umożliwia ono zarządzanie grawerunkiem, oryginację, tzn. projekt banknotów składa się tylko z linii oraz przygotowanie plików do produkcji form drukowych.

Produkcja wyłącznie w Europie | Lozanna jest sercem aktywności firmy K&B Banknote Solutions. W budynku firmy mieści się m.in. dział sprzedaży, rozwoju produktów i zarządzania nimi, dział projektowania banknotów i produkcji form drukowych, a także dział logistyki i marketingu. W Niemczech, budynki w Würzburgu i Bielefeld są odpowiedzialne za inżynierię i usługi. Montaż maszyn odbywa się w Mödling w Austrii.

Nie wszystkie kraje na świecie dysponują własnymi maszynami, niektóre zlecają ich produkcję partnerom prywatnym. Jednak wszystkie maszyny drukujące eksploatowane obecnie na całym świecie wymagają szkoleń, konserwacji i ewentualnych aktualizacji, które przeprowadzają specjaliści z K&B Banknote Solutions.

Banknot żyje | Ku zaskoczeniu wielu osób, pomimo cyfryzacji kont bankowych i innych transakcji dokonywanych przez internet, banknoty cieszą się na całym świecie coraz większą popularnością. Każdego roku odnotowuje się wzrost produkcji o 2-3%. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne. Banknot oferuje użytkownikowi największą niezależność i swobodę. Na całym świecie 1,6 miliarda ludzi nie posiada kont bankowych. Banknot oferuje również niezrównane bezpieczeństwo pod względem ochrony danych gromadzonych przez podmioty cyfrowe i ich niekiedy wątpliwego wykorzystania. Ponadto korzystanie z tej formy płatności nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Na całym świecie 75% płatności pomiędzy osobami fizycznymi dokonywanych jest w gotówce.

Źródło: Koenig & Bauer


Prenumeruj newsletter Świat Poligrafii Professional
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

ANKIETA

Tym razem zapraszamy Was do wyrażenia swojej opinii na temat odbywających się targów w Polsce dla naszej branży. Mamy nadzieję, że będzie to także wywołanie tematu do nieco szerszej dyskusji o "pomyśle" na targi i uczestnictwie zainteresowanych wystawców i gości.

Czy targi dla naszej branży mają jeszcze sens?

Dziękujemy za Twój czas! Pozostań z nami w kontakcie. Jeżeli chcesz by przygotować ANKIETĘ dla Ciebie, odezwij się na adres e-mail naszego  redaktora.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Atrium Centrum Ploterowe

Stowarzyszenie Natureef

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging