Korzyści z wdrożenia systemów workflow i MIS oraz studia przypadku, prezentujące tego typu implementację; integracja procesów produkcyjnych i biznesowych (w tym administracyjnych); prezentacja rozwiązań software’owych – to najważniejsze aspekty webinarium zorganizowanego przez firmy Agfa (producenta oprogramowania workflow – Apogee oraz Asanti) i Dataline (twórcę systemu MIS – MultiPress).

Wydarzenie było skierowane z jednej strony do arkuszowych drukarń komercyjnych, z drugiej – do cyfrowych drukarń wielkoformatowych, poszukujących sposobów na optymalizację swoich działań, zarówno w obszarze produkcji, jak też administracji. Zorganizowane zostało w ramach cyklu spotkań Studio 4D48, zainicjowanych przez firmę Agfa w czerwcu ub.r.

Różne aspekty integracji workflow Apogee/Asanti z systemem MiltiPress były przedmiotem prezentacji oraz następującej po niej, a prowadzonej przez Luca Bruyneela, dyskusji z udziałem Christopha Krohna – Product Directora w firmie Dataline oraz Erika Peetersa – Marketing Managera w dziale oprogramowania. Podczas prezentacji pokazano funkcjonalności obu rozwiązań, także w kontekście ich wspólnego wdrożenia oraz kompatybilności w obszarze łączenia działań produkcyjnych i biznesowo-administracyjnych.

Christoph Krohn podkreślił, że system MultiPress w dużej mierze jest wykorzystywany przez drukarnie komercyjne (zarówno offsetowe jak i cyfrowe), ale firma odnotowała też liczne wdrożenia w przedsiębiorstwach specjalizujących się w cyfrowym drukowaniu wielkoformatowym oraz produkcji Sign & Display. Jak dodał, łączy on w sobie wszystkie funkcje: administracyjne, sprzedażowe, finansowe i logistyczne z produkcją i raportowaniem, tworząc rozbudowane narzędzie do kontroli i zarządzania drukarnią, automatyzując procesy i zwiększając wydajność. W efekcie pozwala on na uzyskanie znaczących – co podkreślano – oszczędności czasowych i finansowych.

Christoph Krohn wymienił moduły wchodzące w skład standardowego zestawu, jaki firma najczęściej dostarcza do swoich klientów: CRM, kalkulacje, finanse, produkcja, e-biznes, wysyłka, planowanie projektów, przepływ materiałów, prepress, zarządzanie i raportowanie.
MultiPress to – jak podkreślał prelegent – środowisko otwarte, o czym świadczy współpraca Dataline z ok. 50 certyfikowanymi partnerami technologicznymi. Wśród nich jest Agfa – twórca systemów Apogee i Asanti.

Ich kluczowe funkcje przedstawił Erik Peeters, który wspomniał, że sztandarowe rozwiązanie software’owe firmy, jakim jest Apogee, doczekało się w ostatnim czasie kolejnej wersji, opatrzonej liczbą 12. Wprowadzono w niej i udoskonalono liczne funkcje, mające usprawnić produkcję offsetową, zarówno arkuszową jak i heatsetową, m.in. w obszarze impozycji czy wstępnego przetwarzania plików. Prelegent podkreślał, że Apogee jest dostosowany do drukarń o różnej specyfice i wielkości – może być z powodzeniem stosowany zarówno przez małą, rodzinną firmę, jak i koncern dysponujący wieloma zakładami poligraficznymi.

Zwracał uwagę na zapewniany przez Apogee zwiększony poziom automatyzacji działań (także podczas wprowadzania zmian w pliku) oraz sprawniejszą i bardziej wydajną produkcję prepress. Erik Peeters dodał, że w ostatnim czasie na popularności zyskuje jego wersja oferowana w formie subskrypcji i bazująca na technologii cloud computing. Wskazał też na „hybrydowość” oprogramowania, które pozwala na sterowanie nie tylko systemami CtP, ale też maszynami cyfrowymi, zarówno mało- jak i wielkoformatowymi.

Z myślą o tych drugich Agfa stworzyła dedykowane rozwiązanie workflow – Asanti. Tu z kolei producent zadbał o szereg funkcji charakterystycznych dla tego rodzaju produkcji: dzielenie na bryty (tiling), „zagnieżdżanie” zleceń o nieregularnych kształtach (TryeShape Nesting), obsługę prac wykorzystujących kolor biały bądź primer. Jako unikalną cechę Asanti prelegent wymienił moduł zarządzania barwą, uwzględniający typ maszyny i mediów używanych przez daną drukarnię.

W dalszej części prezentacji Erik Peeters wspomniał o kompatybilnych z Apogee i Asanti, dwóch rozwiązaniach bazujących na technologii „chmury”: sklepie internetowym StoreFront oraz usłudze wymiany plików i danych między studiem prepress, drukarnią i zleceniodawcami – PrintSphere (będącej alternatywą np. dla serwerów FTP).

Źródło: Agfa