Zecher GmbH, producent wałków rastrowych z siedzibą w Paderborn w Niemczech, z powodzeniem zakończył projekt mający pokazać, jak spójne, wysokiej jakości wyniki można uzyskać w przypadku różnych opakowań wykonanych techniką fleksodruku przy użyciu kolorów procesowych CMYK i zaawansowanych technologii.

Projekt zrealizowany we współpracy z wieloma partnerami, w tym z firmą Miraclon, która dostarczyła płyty, miał udowodnić, że fleksodruk umożliwia odwzorowanie jednolitego koloru i obrazu na szeregu różnych podłoży, dzięki czemu opakowanie może spójnie wyrażać tożsamość i przesłanie marki, zapewniając konsumentom niezrównane, pozytywne wrażenia zakupowe.

Aby maksymalnie podkreślić znaczenie praktyczne, wybrano skomplikowane obrazy, jakie często widuje się na opakowaniach żywności, kawy, tytoniu, kosmetyków i karmy dla zwierząt. We wszystkich projektach występowały subtelne gradienty w wysokich światłach oraz drobne szczegóły w wysokich zakresach tonalnych.

Wyjątkowym wyzwaniem dla fleksodruku CMYK okazał się bardzo kontrastowy motyw przedstawiający twarz kobiety całkowicie pokrytą złotym makijażem. Motyw ten był także inspiracją motto projektu: „Together for Golden Results” (Razem sięgniemy po złoto).

Wykonano trzy opakowania: opakowanie giętkie (wydrukowane na folii BOPP), wstępny nadruk na tekturze falistej całkowicie pokrytej z jednej strony papierem o gramaturze 135 g/cm2 oraz torbę papierową wykonaną z powlekanego na biało papieru kraft o gramaturze 100 g/cm2.

Wszystkie trzy projekty wydrukowano przy użyciu wałków rastrowych firmy Zecher wyposażonych w jej technologię grawerowania SteppedHex. Ta nowatorska metoda grawerowania cechuje się unikatową, specjalną geometrią ułożonych naprzemiennie komórek, która pomaga zoptymalizować jakość druku.

Trzy projekty, jedna technologia FLEXCEL NX Plate

Wszystkie trzy projekty wykonano przy użyciu płyt FLEXCEL NX Plates, w których zastosowano raster KODAK MAXTONE SX zoptymalizowany pod kątem systemu FLEXCEL NX System oraz raster 60 l/cm (152 lpi). „Wybraliśmy technologię FLEXCEL NX Plate z uwagi na jej mocną pozycję na rynku flexo i kontrolowane przenoszenie farby” — wyjaśnia Jörg Rohde, szef technologii zastosowań w firmie Zecher.

Środki techniczne do wykonania opakowania giętkiego zostały zapewnione przez firmę Windmöller & Hölscher (W&H), producenta maszyn i systemów, w jej Centrum Technologii Druku w Lengerich w Niemczech. Ponieważ znajduje się tam system FLEXCEL NX Ultra firmy Miraclon, płyty fleksograficzne mogły zostać wykonane na miejscu.

Wstępny nadruk na tekturze falistej został wykonany w firmie Christiansen Print w Ilsenburgu w Niemczech za pomocą płyt FLEXCEL NX Plates od SCHAWK Goslar. Natomiast papierową torbę wydrukowano w firmie Stenqvist Austria przy użyciu płyt FLEXCEL NX Plates od FLEX-PUNKT Druckformen GmbH.

„Złoto” przekonuje pod każdym względem

Z powodu pandemii COVID-19 wystąpiły pewne opóźnienia w realizacji projektu. Ale kiedy już dobiegł końca, trudno było nie dostrzec jego wspaniałych wyników. Wszyscy zaangażowani w projekt byli podekscytowani – nie tylko spójnością kolorów i wyjątkowo wąskimi tolerancjami na wszystkich podłożach, ale także niesamowitą jakością obrazu w gradientach i drobnych szczegółach. Uderzające odwzorowanie złotej twarzy wykonane wyłącznie przy wykorzystaniu możliwości fleksodruku CMYK, bez żadnych dodatkowych kolorów spotowych, było równie imponujące.

„Stosując współczesny fleksodruk, udało nam się pokazać wysoką spójność kolorów i uzyskać porównywalne wyniki dla różnych produktów i podłoży” — mówi Rohde. „Projekt potwierdził, że nasza technologia grawerowania wałków rastrowych Zecher SteppedHex pozwala uzyskać najwyższe poziomy spójności kolorów w różnych zastosowaniach fleksodruku, a technologia FLEXCEL NX Plate od Miraclon pomogła nam tego dokonać. Po precyzyjnym dopasowaniu wszystkich parametrów procesu, równie wspaniałe rezultaty są w pełni osiągalne w rzeczywistych warunkach produkcyjnych”. 

„Cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, który przesuwa granice fleksodruku” — dodaje Nilgun Turan, dyrektor ds. marketingu na Europę w firmie Miraclon. „Płyty FLEXCEL NX Plates dzięki niezrównanej stabilności, zoptymalizowanemu przenoszeniu farby i szerokiej rozpiętości tonalnej, umożliwiają większy gamut kolorów, co jest warunkiem powodzenia projektów wykorzystujących złoty kolor w CMYK – za każdym razem. Rezultaty tego projektu są wyraźnym potwierdzeniem, że innowacje nadal będą motorem rosnących sukcesów flexo na rynku”.

Źródło: Miraclon