Pareto Print jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych drukarń w Rosji, a przy tym największym na świecie użytkownikiem płyt bezprocesowych Kodak Sonora. W 18 miesięcy naświetliła ich ponad 500 tys. m2.

Filozofia biznesu Pareto Print jest zbieżna z hasłem firmy Kodak – Taking Print Further. Od założenia drukarni w 2010 roku, firma dynamicznie się rozwija i inwestuje w nowe technologie. W części związanej z prepressem od początku opiera się na rozwiązaniach Kodak – zarówno od strony sprzętowej, materiałowej jak i workflow.

„Nasza przygotowalnia bazuje na dwóch wielkoformatowych systemach CTP Kodak VLF Magnus – mówi Pavel Arseniev, CEO drukarni Pareto Print. – Wykorzystujemy też płyty termiczne tej firmy: początkowo były to Electra XD, następnie przez kilka lat – Capricorn VT. Od początku 2017 roku cała nasza produkcja jest realizowana z udziałem płyt bezprocesowych Sonora XP”.

Drukarnia dysponuje zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami także w zakresie drukowania (w technice zwojowej i arkuszowej) jak też procesów introligatorskich. Ze względu na specyfikę produkcji, inwestowała w różne rodzaje sprzętu do oprawy miękkiej i twardej (z myślą o produkcji dziełowej) oraz zeszytowej i miękkiej (w kontekście produkcji magazynów)… ciąg dalszy pod kalendarium


Kalendarium: WEBINARIA


 

Pareto Print specjalizuje się w kompleksowych i wszechstronnych pracach wymagających zaawansowanych procesów drukowania i wykańczania. Drukarnię  cechuje elastyczność, umożliwiająca sprostanie różnorodnym wymaganiom klientów.

Kierunek: technologia bezprocesowa 

Na początku 2017 roku w siedzibie Pareto Print w Twerze k. Moskwy odbywało się spotkanie prasowe. Jego przekaz był bardzo klarowny: rosyjska firma wdraża bezprocesowe płyty Kodak Sonora na bardzo dużą skalę, stając się ich największym użytkownikiem w skali świata. Tak jest do dzisiaj. Miesięczne zużycie płyt Sonora waha się tu pomiędzy 28 tys. a 35 tys. m2. W rezultacie po niespełna 15 miesiącach firma ustanowiła swego rodzaju rekord, zużywając 500 tys. m2 tych płyt.

Mówi Pavel Arseniev: „Płyty Sonora spełniły, a nawet przekroczyły nasze oczekiwania, zarówno od strony ekonomicznej jak też proekologicznej. Sprawdziły się na tyle dobrze, iż niedawno zdecydowaliśmy się na wdrożenie ich nowej generacji – Kodak Sonora X”.

Jakość, trwałość, proekologiczność

Rozmowy przedstawicieli firm Kodak i Pareto Print na temat wdrożenia płyt Sonora rozpoczęły się na targach drupa 2016. Ich oficjalne wdrożenie – w styczniu 2017 roku – poprzedziły wieloetapowe testy i szkolenia załogi drukarni. Mówi Ekaterina Makeicheva – General Manager firmy NCL, będącej partnerem handlowym Kodak na rynku rosyjskim:

„Ich cel był dwojaki: z jednej strony przygotowanie zatrudnionych w Pareto Print operatorów do pracy z nowymi płytami, z drugiej – znalezienie optymalnych rozwiązań w kontekście produkcji realizowanej przez drukarnię. Przez cały czas zbierane były informacje zwrotne od drukarzy, staraliśmy się też zaangażować ich w cały proces, fundując specjalną nagrodę dla operatora maszyny, który wydrukuje najwięcej prac z udziałem płyt Sonora”.

Pavel Arseniev dodaje: „Nasza załoga bardzo pozytywnie przyjęła niemal natychmiastową konwersję na technologię bezprocesową. Szybko dostrzeżono jej zalety: wysoką jakość reprodukcji, trwałość płyt (bardzo ważną w kontekście drukowanych przez nas, średnich i wysokich nakładów), stabilność procesu prepress (uzyskaną dzięki wyeliminowaniu wywoływarki oraz zmiennych parametrów z nią związanych) a także czystszą i tańszą produkcję, dzięki pozbyciu się chemii, wywoływarek, redukcji zużywanej energii, kosztów utylizacji odpadów itd.

Istotna jest również wygoda w użytkowaniu płyt Sonora – tuż po naświetleniu formy są zakładane w maszynie drukującej, bez jakichkolwiek etapów pośrednich. Nasze globalne oszczędności w skali miesiąca wygenerowane za sprawą wdrożenia płyt Sonora wynoszą ok. 10 tys. euro. A to już bardzo wymierny, ekonomiczny aspekt przejścia na technologię bezprocesową”.

Sonora XP i Sonora X: od ewolucji do rewolucji

Kiedy w ofercie firmy Kodak pojawiła się kolejna generacja płyt bezprocesowych – Sonora X, umożliwiła ona realizację jeszcze wyższych – nawet sześciokrotnie – nakładów (w zależności od aplikacji) oraz krótsze naświetlanie i większą odporność, zachowując wszystkie zalety, z jakich znany jest model Sonora XP.

Ich trwałość i kompatybilność z wyższymi nakładami sprawia, że mogą być wykorzystywane w jeszcze szerszym spektrum zastosowań. Kodak szacuje, że za sprawą Sonora X technologię bezprocesową może wdrożyć nawet 80% drukarń offsetowych o różnej specjalizacji (książki, akcydensy, opakowania, gazety, druk UV).

Pavel Arseniev, CEO drukarni Pareto Print

To zaś oznacza, że płyty Sonora mają szansę stać się produktem głównego nurtu, co potwierdza również Pavel Arseniev:

„Wiele osób, które nas odwiedzają, wciąż nie dowierza, że cała nasza produkcja – przekraczająca rocznie 70 mln egzemplarzy książek – jest realizowana wyłącznie z udziałem płyt Sonora.Jednak ze swej strony potwierdzamy, że stały się one produktem naszego codziennego użytku. Szczerze mówiąc zapomnieliśmy już, jak wygląda proces tradycyjny, gdyż wywoływarki zniknęły z naszej drukarni z chwilą pojawienia się technologii bezprocesowej. Zatem to, co innych wprawia w zdumienie, dla nas jest czymś normalnym”.

Pareto Print: lokalny lider na rynku dziełowym i akcydensowym

W ciągu niespełna 15 miesięcy pracy z płytami Sonora drukarnia Pareto Print odnotowała ponad 20% wzrost ilości produkowanych książek – obecnie w ciągu miesiąca powstaje tu ok. 7 mln egzemplarzy w oprawie zeszytowej, miękkiej i twardej. Firma posiada 18% udział w rosyjskim rynku produkcji dziełowej, zaopatruje również wydawców z wielu krajów ościennych. Pareto Print, zatrudniająca ok. 800 osób, prowadzi działalność w halach produkcyjnych o powierzchni 25 tys. m2.

„Od początku stawialiśmy na wysokie kwalifikacje naszych pracowników, automatyzację procesów, najlepsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne od światowych liderów, zapewniające wysoką jakość realizowanej produkcji – mówi Pavel Arseniev. – W efekcie Pareto Print jest powszechnie uważana za najnowocześniejszy zakład poligraficzny powstały w Rosji w ostatnim 25-leciu. To dla nas olbrzymi powód do satysfakcji i bodziec do dalszego rozwoju”.

Źródło: Kodak