Zautomatyzowana kontrola produkcji w hybrydowym środowisku przepływu pracy była głównym tematem Prinect User Days 2025. W dwudniowym wydarzeniu, które odbyło się w Heidelberg Congress Center i „Home of Print” w siedzibie Heidelberger Druckmaschinen AG (HEIDELBERG) w Wiesloch-Walldorf, wzięło udział ponad 300 użytkowników Prinect, głównie z Europy.
Prinect User Days to mile widziane forum dla użytkowników, którzy wymieniają się informacjami na temat pracy z Prinect i dalszego rozwoju tej technologii przepływu pracy.
Presja kosztów i presja konkurencji wymuszają automatyzację | HEIDELBERG wprowadził Prinect Production Manager na targach Drupa 2016. Nowy model subskrypcji zastąpił poprzedni model licencyjny. Brazylijska drukarnia opakowań Kingraf, zatrudniająca ponad 300 pracowników, jest obecnie 2500. użytkownikiem Prinect Production Manager.
„Nasze procesy pakowania wymagają ciągłej innowacji. Prinect to niezbędne narzędzie do spełniania oczekiwań naszych klientów” — mówi Claudia Markowicz, dyrektor zarządzająca Kingraf, opisując znaczenie technologii przepływu pracy.
Galledia Print AG w Flawil w Szwajcarii to jedna z tych drukarni, które również poczyniły duże postępy w zakresie automatyzacji procesów. Firma kompleksowo zautomatyzowała produkcję czasopism od początku zlecenia, poprzez przydzielenie stron w przewidzianym szablonie impozycji, aż po cyfrowe zwolnienie zlecenia za pośrednictwem portalu Prinect w przeglądarce. Galledia Print AG obecnie kontroluje produkcję około 50 czasopism za pośrednictwem Prinect.
„Prinect jest sercem naszej produkcji, a w HEIDELBERGU mamy partnera, który wnosi wymaganą wiedzę specjalistyczną w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych. Jest to korzystny dla obu stron rozwój na równych zasadach, a w przyszłości będzie on również obejmował dalsze etapy procesu w przepływie pracy, aż do naświetlania płyt drukarskich i nie tylko”, mówi Matteo Baschera, konsultant techniczny w Galledia.

Trend w kierunku coraz krótszych przebiegów nadal przyspiesza | To rosnąca presja kosztów i presja konkurencji zmuszają drukarnie do optymalizacji i automatyzacji swoich procesów. Przedsiębiorcy i menedżerowie, którzy nie przekształcają swoich drukarni w tym kierunku, ryzykują nawet istnieniem firmy. Albo, jak powiedział to drastycznie Dominik Haacke z Mediaprint Solutions w swoim przemówieniu inauguracyjnym:
„Drukuj inteligentnie – albo przygotuj się na śmierć”. W ciągu trzech lat dostawca usług medialnych z siedzibą w Paderborn przekształcił swoje operacje produkcyjne w inteligentną fabrykę Mediaprint. Zamówienia na druk (B2B i B2B2C) są przetwarzane w pełni automatycznie za pośrednictwem interfejsu „Order Connect”, od otrzymania zamówienia w sklepie internetowym do dostarczenia produktu końcowego.
Przejście z procesów w dużej mierze ręcznych na kontrolowane automatycznie jest tym pilniejsze, że trend w kierunku coraz krótszych serii druku nadal rośnie. Materiały drukowane są zatem coraz częściej produkowane w hybrydowym środowisku produkcyjnym, aby wykorzystać potencjał wydajności i kosztów. Podczas gdy offset arkuszowy jest bezsprzecznie najbardziej ekonomicznym procesem w przypadku dłuższych serii, krótkie i bardzo krótkie serie, a także prace z indywidualną treścią są drukowane w systemach druku cyfrowego, niezależnie od tego, czy przy użyciu technologii tonerowej, czy atramentowej.
Meinders & Elstermann są użytkownikami pilotażowymi aplikacji „Data Capture” | Klient HEIDELBERG, Meinders & Elstermann GmbH & Co KG, pracuje w hybrydowym środowisku produkcyjnym. Firma wykorzystuje druk offsetowy i cyfrowy w swojej siedzibie w Belm koło Osnabrück i czterech innych lokalizacjach. Meinders & Elstermann będzie również pierwszą firmą w Niemczech, która wykorzysta przemysłowy system druku cyfrowego Jetfire 50.
Procesy są w pełni zintegrowane z cyfrowym przepływem pracy z systemem informacji zarządczej Prinect Business Manager i Prinect Production Manager. Dane przepływają dwukierunkowo, tj. MIS wysyła dane zlecenia do produkcji i w zamian otrzymuje dane operacyjne z poszczególnych centrów kosztów.
„W 2018 roku przeszliśmy na nasz przepływ pracy produkcyjnej na system Prinect firmy HEIDELBERG. Dzięki integracji i automatyzacji udało nam się zmniejszyć liczbę pracowników w dziale prepress z dwunastu do siedmiu” — mówi Marco Rassfeld. Oprócz obowiązków kierownika działu prepress i CtP jest on odpowiedzialny za administrację i wsparcie technologii przepływu pracy Prinect w Meinders & Elstermann.

Jako użytkownik pilotażowy firma wprowadziła nową aplikację Data Capture w zeszłym roku. Jest ona częścią portalu klienta HEIDELBERG i służy do przechwytywania i raportowania danych operacyjnych z systemów postpress. Zastąpi ona poprzedni Data Terminal.
Po uruchomieniu testu terenowego w marcu 2024 r. Meinders & Elstermann podłączył cały park maszynowy z kilkoma falcerkami, szybkimi krajarkami, zszywarkami grzbietowymi i oprawiarką do Data Capture do końca października. Aplikacja wykorzystuje technologię przeglądarki i jest niezależna od konkretnego systemu operacyjnego. „Aplikacja jest intuicyjna i łatwa w użyciu, więc wymagane szkolenie było minimalne” — mówi Rassfeld.
Prinect Touch Free steruje produkcją całkowicie automatycznie | Konwencjonalne metody zarządzania zadaniami drukowania i kontrolowania ich produkcji sprawiają, że coraz trudniej jest śledzić liczbę zadań, przypisywać je do odpowiedniego systemu wyjściowego w uporządkowanej i logicznej kolejności oraz kierować je w sposób rentowny w produkcji. Jak powiedział Jürgen Grimm, szef Prinect w HEIDELBERG, w swoim przemówieniu otwierającym Prinect User Days 2025:
„Zakłady drukarskie muszą ustalić właściwe priorytety i skupić się na zadaniach, które obiecują wzrost. Prinect Touch Free i nasze podejście do hybrydowej produkcji druku stają się przełomem w zakresie ekonomicznej i wydajnej produkcji”.
ZAJRZYJ NA NASZ KANAŁ NA YOUTUBE:
W związku z wprowadzeniem Jetfire 50 firma HEIDELBERG zaprezentowała Prinect Touch Free na targach Drupa 2024. Oprogramowanie w chmurze obsługiwane przez sztuczną inteligencję układa duże wolumeny prac w krótkich i długich seriach w logiczną sekwencję. Zasoby są wykorzystywane optymalnie, co skutkuje wydajną i opłacalną produkcją.
Prinect Touch Free oblicza wszystkie możliwe układy, planuje sekwencję produkcji i niezależnie decyduje, w jaki sposób produkt drukowany musi być produkowany od momentu otrzymania zamówienia do produktu końcowego — czy to w offsetowym arkuszu na maszynie Speedmaster, na Jetfire 50, Versafire, czy w systemie druku cyfrowego od zewnętrznego producenta. W procesie podejmowania decyzji Prinect Touch Free bierze pod uwagę zarówno proces drukowania, jak i obróbkę postpress aż do produktu końcowego.
Dla Rassfelda HEIDELBERG jest na dobrej drodze z Prinect Touch Free. „Prinect Touch Free pomoże nam znacznie zwiększyć wydajność, optymalnie wykorzystać naszą technologię produkcji i znacznie zwiększyć wolumeny, zwłaszcza w druku cyfrowym z wieloma krótkimi seriami”.
Źródło: Heidelberg