Konferencja Polskiej Izby Fleksografów 2025 to także wspaniałe miejsce do tego, by zaprezentować najnowsze rozwiązania z obszaru drukowania opakowań.
Paweł Skowroński z firmy Heidelberg Polska przygotował i poprowadził prezentację maszyny HEIDELBERG Boardmaster, która nadaje się szczególnie do zastosowań w opakowaniach składanych w sektorze żywności i napojów, które stają się coraz bardziej popularne na całym świecie ze względu na rosnący światowy popyt na produkty opakowane.
Boardmaster został opracowany całkowicie od podstaw w centrum kompetencyjnym HEIDELBERG zajmującym się wysokonakładowym fleksograficznym zadrukowywaniem opakowań składanych w zakładach firmy w Weiden w Bawarii. Oto najważniejsze informacje:

- Prace rozwojowe przeprowadzono w ścisłej współpracy z międzynarodowymi klientami z branży opakowań i uwzględniono ich kluczowe wyzwania – presję kosztową, braki w umiejętnościach personelu oraz potrzebę optymalizacji wydajności i zrównoważonego rozwoju. Pierwsze systemy zostały już zainstalowane.
- Rozwiązanie ma na celu radykalne obniżenie całkowitego kosztu posiadania ponoszonego przez klientów z branży przemysłowej produkcji opakowań.
- Każdy jednostka drukująca ma dwa zespoły drukujące. Podczas gdy jedna jednostka jest zajęta produkcją, druga jest przygotowywana do następnego zadania drukowania. W zależności od konfiguracji w produkcji możliwa jest dyspozycyjność maszyny do 90 procent.
- Prędkość drukowania wynosi do 600 metrów na minutę, co odpowiada około 38 000 arkuszy druku w formacie 6 (szerokość arkusza 148 centymetrów) na godzinę.
- Można przetwarzać podłoża o gramaturze od 70 do 800 g/m.kw.
- W zależności od sposobu obróbki końcowej (z roli na rolę, z roli na arkusz lub z roli na sztancowanie), możliwe jest uniknięcie straty czasu podczas produkcji.
- Skaner HEIDELBERG Intellimatch gwarantuje odpowiednią jakość druku, zapewniając również prawidłowe i w pełni automatyczne ustawienie jednostek drukujących.
- Ochrona zasobów to kluczowy punkt:
o Mniej niż dziesięć metrów makulatury na zlecenie
o Znacznie wyższa efektywność energetyczna niż w druku offsetowym
o Odzyskiwanie wytwarzanego ciepłego powietrza
o Stosowanie farb wodnych poprawia recykling podłoży

Zapewnione jest wysokie bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ modułowa konstrukcja systemu umożliwia użytkownikom rozwój zgodnie z wymaganiami rynku i dostosowywanie odpowiedniej konfiguracji maszyny do zmieniających się warunków rynkowych.
Więcej na łamach czasopisma już w najbliższym wydaniu.