Ponieważ producenci marek coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju kreatywne i informacyjne etykiety drukowane techniką offsetową, drukarnie etykiet zwracają się do Koenig & Bauer po najszybsze maszyny drukujące, doskonałą jakość druku i sprawdzone pakiety podłoży, aby dostarczać swoim klientom przyciągające wzrok, spójne z ich marką etykiety.

“Wraz z rosnącym popytem na etykiety, zwiększamy naszą wiodącą rolę na tym bardzo ważnym rynku” – mówi Chris Travis, dyrektor ds. technologii w Koenig & Bauer. “Rynek ten jest jednym z naszych głównych filarów wraz z rynkiem handlowym i opakowaniowym i jesteśmy głęboko zaangażowani w opracowywanie najnowszych innowacji specjalnie dla każdego segmentu rynku”.

Podczas gdy prognozuje się, że zapotrzebowanie na etykiety w Stanach Zjednoczonych będzie wzrastać o 3,3% rocznie do 20,6 miliarda dolarów w 2025 roku, Koenig & Bauer obserwuje “znaczący wzrost”, szczególnie tutaj, w Ameryce Północnej, jak również na całym świecie.

Co skłania wiodące drukarnie etykiet do inwestowania w Koenig & Bauer?

Travis twierdzi, że w przeważającej mierze to doskonała technologia firmy przekonała drukarnie etykiet do przejścia do Koenig & Bauer. “Nasze maszyny produkują etykiety z prędkością 20 000 arkuszy na godzinę, co jest niespotykane w przypadku innych maszyn na rynku” – mówi Travis. “Klienci z branży etykiet cały czas biją rekordy produkcji na naszych maszynach”.

Tym, co wyróżnia firmę Koenig & Bauer, jest jej unikalny, kompletny proces od wprowadzenia podłoża do wydrukowania etykiety. Rozpoczyna się on wraz z wprowadzeniem na rynek nowo zaprojektowanej maszyny Rapida 106 X, o wysokiej prędkości 20.000 sph. Maszyna o przyciągającej wzrok czarno-szarej obudowie z podświetlanymi szklanymi panelami bocznymi oferuje najwyższą produktywność oraz optymalizację produkcji i wydajności dla producentów etykiet.

Popularne innowacje Koenig & Bauer, takie jak DriveTronic SIS, unikalny system marek bocznych, który pozwala na dokładną registrację najcieńszych podłoży przy maksymalnej prędkości, co jest częścią ważnego pakietu podawania arkuszy etykiet, QualiTronic PDFCheck, system kontroli obrazu inline, który porównuje każdy wydrukowany arkusz z danymi PDF z prepressu, oraz QualiTronic ColorControl, system kontroli koloru inline mierzący każdy arkusz, są niezwykle ważne w produkcji etykiet, w której każda etykieta musi być spójna i zawierać określone, istotne informacje.

“Wszystkie nasze drukarnie etykiet posiadają maszyny Rapida wyposażone w nasze systemy kontroli jakości i koloru” – mówi Travis. “Marki są bardzo świadome, że ich etykiety muszą wyglądać tak samo na półce sklepowej. Spójność jest kluczem, a nasze maszyny Rapida to zapewniają”.

Travis twierdzi, że urządzenia Koenig & Bauer są znacznie bardziej wydajne ze względu na drogę etykiety przez maszynę i dalej dostarczaną do wykrojnika rotacyjnego. Inżynierowie firmy opracowali bardziej wydajny system, który pozwala produkować więcej etykiet dzięki temu szybkiemu systemowi. W przeciwieństwie do drukarni komercyjnych czy opakowaniowych, producenci etykiet wymagają specyficznych podłoży, a firma Koenig & Bauer opracowała całą gamę pakietów podłoży przeznaczonych do zaawansowanej produkcji etykiet. Są to podłoża lekkie, plastikowe i papierowe, w zależności od rodzaju produkowanej etykiety.

Kolejnym ważnym segmentem dla Koenig & Bauer jest dynamicznie rozwijający się rynek etykiet in-mold.

“Druk etykiet in-mold odbywa się na cienkich tworzywach sztucznych, o grubości do 50 mikronów, i wiąże się z wieloma wyzwaniami. Dzięki unikalnej dla Koenig & Bauer koncepcji przesuwu arkusza, od roli do arkusza i dostawy, jesteśmy w stanie wydajnie i z powodzeniem drukować etykiety in-mold przy najwyższych prędkościach produkcyjnych” – mówi Travis.

“Jesteśmy również liderem na rynku suszenia LED-UV, co ma znaczący wpływ na rynek etykiet IML, jeśli etykieta pozwala na utwardzanie energią. Ponieważ tego typu etykiety są drukowane na tak cienkich podłożach, mogą być podatne na zniekształcenia podczas procesu suszenia. Technologia LED-UV nie emituje ciepła, więc zapewnia lepszą kontrolę nad procesem produkcyjnym, umożliwia lepszą registrację i zapewnia wyższą jakość, jednocześnie odpowiadając na zapotrzebowanie na krótszy czas suszenia i możliwość wykonania pełnego stosu w dostawie.”

Koenig & Bauer położył tak duży nacisk na rynek etykiet, że oprócz swojego nowego Customer Experience Center w Niemczech wydzielił osobny obszar znany, jako Label Center. Zwiedzający mogą zobaczyć cały proces produkcji etykiet na nowej siedmiokolorowej maszynie Rapida 106 X z coaterem aż po nową rotacyjną wykrawarkę CutPRO X. Nowa maszyna wyposażona jest w podajnik DriveTronic, SIS (Sensoric Infeed System), system prowadzenia arkuszy etykiet oraz system podawania AirTronic i zapewnia szybką automatyzację przy zmianie zadań oraz intuicyjną obsługę.

“Nasi północnoamerykańscy klienci korzystający z maszyn Koenig & Bauer do produkcji etykiet cieszą się z ogromnych korzyści, jakie daje im kompletny proces produkcji etykiet realizowany na maszynach Rapida 106 X i CutPRO X 106, z nawet 50-procentowym wzrostem produkcji od roli do arkusza, poprzez druk, cięcie, paskowanie i wykrawanie” – mówi Travis.

Źródło: Koenig & Bauer