spot_imgspot_img

Sun Chemical na konferencji Art of Color: „Przyszłość opakowań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu”

Firma Sun Chemical była partnerem strategicznym konferencji Art of Color – Spotkanie Liderów, jaka odbyła się 28 listopada br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jej przedstawiciel – Michel Vanhems, Functional Coatings Product Manager EMEA w Sun Chemical wystąpił tu z prezentacją zatytułowaną „Przyszłość opakowań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu”. Firma była też Mecenasem Gali Złotego Gryfa, jaka towarzyszyła temu wydarzeniu.

Sun Chemical partnerem strategicznym Art of Color | Art of Color – Spotkanie Liderów zostało zorganizowane przez Grupę MTP, przy współpracy z Polską Izbą Druku i Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga.

Opakowania a Europejski Zielony Ład | Tematyka związana z szeroko rozumianą ochroną środowiska i działaniami, jakie branże poligraficzna i opakowaniowa podejmują w tym kontekście, były przedmiotem wielu prezentacji i dyskusji podczas listopadowej konferencji. Na tym zagadnieniu skoncentrował się również Michel Vanhems, Functional Coatings Product Manager EMEA w firmie Sun Chemical, który znalazł się wśród prelegentów spotkania. Jego referat, zatytułowany „Przyszłość opakowań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal – EGD)”, spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

Na wstępie Michel Vanhems przybliżył zebranym założenia EGD – pakietu inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie Unii Europejskiej na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej przed 2050 rokiem. Wskazał przy tym obszary, w których EGD dotyka kwestii opakowań – są nimi przede wszystkim środowisko naturalne i oceany. Wymienił też działania UE związane z wdrażaniem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy Action Plan – CEAP).


Czytaj także: Sun Chemical Partnerem Dni Otwartych firmy SOMA – Michel Vanhems wyraźnie podkreślił, że celem wszelkich ograniczeń wprowadzanych w UE i innych krajach jest zapobieżenie trwałemu pozostawianiu używanych komponentów opakowań w środowisku. W związku z tym niezwykle istotne jest rozważne inwestowanie w maszyny drukujące, świadome wybieranie technologii, materiałów i farb oraz podejmowanie wyzwań…


Wiele miejsca w swojej prezentacji Michel Vanhems poświęciło na przegląd unijnych przepisów regulujących kwestię odpadów opakowań i odpadów opakowaniowych. Ich nadrzędnym celem, jak podkreślał prelegent, jest redukcja negatywnego wpływu całej branży opakowaniowej i jej produkcji na środowisko naturalne oraz poprawa funkcjonowania rynków wewnętrznych. W tym kontekście wymienił ograniczenia prawne i restrykcje odnośnie materiałów opakowaniowych (w tym dyrektywę SUP dotyczącą jednorazowych wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych).

Sporo miejsce poświęcił sprawom recyklingu, kompostowalności i ponownego wykorzystywania materiałów opakowaniowych (tu przywołał badania wskazujące, że aż 63% konsumentów europejskich preferuje te wykonane z papieru i kartonu jako przyjazne dla środowiska). Wskazał niezbędne – jego zdaniem – kroki jakie należy uczynić w kontekście lepszej przyszłości, m.in. w obszarze produkcji opakowań giętkich, inwestycji sprzętowych, szerszego zastosowania laminacji i surowców monomateriałowych oraz nowych zastosowań opakowań papierowych (do mrożonek czy żywności wymagającej podgrzewania).

Michel Vanhems podkreślał, że wprawdzie w kontekście EGD opakowanie jest postrzegane jako odpad zanieczyszczający środowisko, ale przy zastosowaniu w nim innowacyjnych rozwiązań można zminimalizować i ograniczyć jego negatywny wpływ:

Sun Chemical wśród Mecenasów Gali Złotego Gryfa | Sun Chemical była jednocześnie Mecenasem Gali Złotego Gryfa, jaka zwieńczyła konferencję Art of Color. Wręczone tu zostały nagrody w konkursie Polskiej Izby Druku na najlepszy produkt poligraficzny.

Źródło: Sun Chemical


Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak