W czasie, kiedy coraz więcej drukarnie stawiają na automatyzację, narzędzia sztucznej inteligencji AI, wykorzystanie ChatGPT czy chatbotów oraz przesyłanie często wrażliwych danych związanych nie tylko z produkcją, ale także danych o klientach, zleceniach itd., wydaje się zasadne pochylić sią nad tematem cyberbezpieczeństwa.
Choć mówi się dużo na ten temat, ogromna część naszej branży nie dostrzega zagrożeń wynikających z bieżącej pracy na otwartych łączach internetowych. Tym bardziej cieszy, że pojawia się na rynku książka przygotowana przez ekspertów dr hab. inż. prof. UW Wiesława Ceterę i dr Aleksandra Żołnierskiego.

Informatyka, ekonomia, zarządzanie, statystyka, lingwistyka, socjologia i dalej – nauki polityczne, nauki o bezpieczeństwie… to tylko część obszarów nauki, które są w kręgu zainteresowania naszego zespołu. Interdyscyplinarność jest cechą współczesnej nauki. Nie ma w niej samotnych wysp.
Tymczasem, tak dzisiaj ważna, sztuczna inteligencja, codziennie zwiększa katalog dyscyplin i wywodzących się z nich technologii, które wchodzą w jej skład. Za fasadą nazwy kryją się rodziny skomplikowanych algorytmów uczenia maszynowego, sieci neuronowych, rozpoznawania obrazu, rozpoznawania mowy, przetwarzania języka naturalnego, systemy eksperckie czy metody statystyczne. I oczywiście dane, dane, dane…
Pracujemy w niezwykłej epoce technologicznego przełomu. Trwa wyścig gigantów zdobywających dane. Uczeni kierują swoją uwagę w stronę wydajnych algorytmów analizujących olbrzymie zasoby danych. Użytkownicy nowych technologii, pełni obaw, oswajają ich możliwości. Fascynujący czas.
I tu realizujemy swoje pasje. Zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół, w którym indywidualne kompetencje wzmacnia kooperacja – bo całość to więcej niż suma części.
Wiesław Cetera, dr hab. inż. prof. UW – książkę można kupić TUTAJ!
O autorach:

Wiesław Cetera – dr hab. inż. prof. UW | Absolwent Wydziału Cybernetyki WAT, doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania (WZ UW), doktor habilitowany w zakresie nauk o mediach i komunikacji, pracownik badawczo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Założyciel i redaktor naczelny jednego z pierwszych czasopism informatycznych.
Dziennikarz, menedżer przedsiębiorstw w sektorze poligraficznym. Autor publikacji z zakresu ekonomii mediów, poligrafii, logistyki, innowacji, stylometrii i analizy dużych zasobów danych (Big Data). Autor założeń metodologicznych i kluczowy członek zespołów w projektach „Eksploracja źródeł danych na temat działalności B+R+I (big data)” i „Monitorowanie trendów technologicznych” (pełnił rolę kierownika merytorycznego). Kierownik projektu IKONA.

Aleksander Żołnierski – dr | Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych PAN. Obok działalności naukowej i badawczej zaangażowany w projekty doradcze, wykorzystujący w praktyce wiedzę z badań nad innowacjami, komunikacją i kapitałem społecznym. Doradca strategiczny w procesie komercjalizacji.
Członek Komitetu Sterującego projektu wdrożenia wyników Narodowego Programu Foresight. Pracował w grupie roboczej IKED nad tworzeniem i koordynowaniem polityki innowacyjnej i klastrowej krajów nadbałtyckich (Designing Policies for Innovation and Enterprise Development) oraz z Bruecke-Osteuropa – Deutsch-Polnische Kooperationsveranstaltung koordynującej współpracę nauki i biznesu krajów Trójkąta Weimarskiego (w ramach Arbeitsgemeinschaft für Wirtschafts-und Technologie-Kooperation mit Osteuropa und Asien).