spot_imgspot_img

Inspiracje… z Canon jest to łatwe

Canon pokazuje możliwości swoich najlepszych ploterów i materiałów w dziedzinie drukowanych aranżacji wnętrz. I robi to w wyjątkowy sposób: całkowicie przemieniając wnętrze świetlicy środowiskowej z Krakowa. – Ten projekt to potwierdzenie, że nowoczesne technologie druku mogą odmienić każde wnętrze – komentują przedstawiciele producenta. I przedstawiają techniczne szczegóły akcji.

Wnętrze budynku zmieniło się nie do poznania. Puste ściany w kolorze beżu zastąpiły wysokiej jakości wydruki kosmicznych pejzaży, a na podłodze pojawiła się zachwycająca Droga Mleczna. Wydruki urozmaiciły także powierzchnię stołów. To efekt akcji, jaką eksperci Canon Polska przeprowadzili w świetlicy środowiskowej „Wesołe Małolaty” z Krakowa.

Żaden element metamorfozy placówki nie był przypadkowy. Zanim przystąpiono do realizacji, wyjątkowy projekt całego wnętrza stworzyła Monika Kilińska, wybrana przez producenta projektantka wnętrz. Ale nawet jej wyobraźnia musiała oprzeć się o rozwiązania technologiczne.

Na początku wszystkie pomysły projektantki zostały wydrukowane w formie wizualizacji. Dzięki wykorzystaniu plotera ColorWave 3800, doskonale sprawdzającego się przy wydruku dokumentacji technicznej i posterów, można było w dużym formacie ocenić przewidywany efekt zmian. I upewnić się, że można przystępować do głównej części pracy.

Technologia UVgel – punkt zwrotny w sektorze drukowanych aranżacji wnętrz

Do przygotowania tapet podłogowych i naściennych wykorzystano wielkoformatowy ploter Colorado 1650. To urządzenie nowej generacji, wyposażone w elastyczne atramenty UV i funkcję druku w trybie matowym lub błyszczącym na jednym rodzaju atramentu.

Rafał Osiekowicz, ekspert od urządzeń do druku wielkoformatowego w Canon Polska, zwraca jednak uwagę, że kluczowym rozwiązaniem była w tym przypadku nowatorska technologia druku niskotemperaturowego. – To dzięki jej opracowaniu możliwa jest dziś tak masowa, prosta i tania produkcja drukowanych elementów dekoracji wnętrz. Można powiedzieć, że technologia Canon UVgel stanowi jeden z powodów dynamicznego rozwoju tego sektora – twierdzi Rafał Osiekowicz.

Do tej pory, przy zastosowaniu tradycyjnych wysokotemperaturowych technologii druku, mogło wystąpić zjawisko rozszerzalności cieplnej podłoża. A to skutkowało niedopasowaniem do siebie poszczególnych brytów (pasów) tapety, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozmiarowym. Tymczasem technologia UVgel zapewnia, że każdy z tych elementów jest idealnie dopasowany do drugiego. Zgrywają się rozmiary i odcienie kolorystyczne (co szczególnie ważne w przypadku odwzorowania ciemnych kolorów takich jak w krakowskiej świetlicy, gdzie kosmiczna przestrzeń składa się głównie z głębokich granatów i czerni).

Podstawowym elementem technologii UVgel jest atrament, podawany na podłoże w formie żelu, a także sposób jego utwardzania w świetle UV. Proces ten zapewnia stworzenie na materiale odpornej na zarysowania warstwy druku, która nie wymaga już dodatkowej ochrony. To szczególnie istotne w kontekście użycia finalnego produktu w takich miejscach jak świetlica dziecięca.

– Jesteśmy na tyle pewni wysokiej jakości wydruku oraz podłoży, że wszystkie materiały dostarczyliśmy do świetlicy „Wesołe Małolaty” bez laminacji – podkreśla Rafał Osiekowicz. – Tapety winylowe, wydrukowane przy pomocy technologii UVgel, są idealne do wykorzystania w obiektach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych, gdzie przy codziennym użytkowaniu trwałość i możliwość mycia jest niezwykle istotna. Dlatego obecnie jest to najczęściej wybierana technologia druku w dziedzinie aranżacji wnętrz – dodaje Karolina Kuc, Product Manager w firmie ARPI GROUP, która gotowymi tapetami profesjonalnie okleiła wnętrze świetlicy.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING