Nowoczesne systemy robotyczne są coraz częściej stosowane obok lub za różnymi maszynami w introligatorstwie przemysłowym.
Szczególnie obróbka druku charakteryzuje się rozległymi i małoskalowymi, czasami monotonnymi, ale przede wszystkim wymagającymi fizycznie czynnościami. Liczne etapy pracy często muszą się na siebie nakładać i – aby zapewnić produktywność procesów – gwarantować przepływ pracy, który jest możliwie spójny i nieprzerwany. Aby uniknąć niepotrzebnych stref buforowych zamówień i przestojów maszyn, należy również zsynchronizować prędkość poszczególnych maszyn.
Coraz więcej producentów maszyn oferuje obecnie roboty odpowiednie do układania produktów poligraficznych w odpowiedni sposób, ostrożnego załadunku i rozładunku palet lub precyzyjnego transportu pudeł z tektury falistej. Zalety tych innowacyjnych robotów, często wyposażonych w typowe przegubowe ramiona i odpowiednie typy chwytaków, polegają na ich niezwykle elastycznym, mobilnym zastosowaniu dzięki modułowej konstrukcji: czasami są używane obok maszyn tnących – na przykład do podawania niezadrukowanych warstw do cięcia lub gotowych zadrukowanych arkuszy – lub za falcerkami.
Załadunek palet jest obecnie powszechnym zastosowaniem: za pomocą robotyki można układać odpowiednie opakowania tego samego rozmiaru bez odstępów od siebie, a poszczególne warstwy opakowań można oddzielić warstwami pośrednimi.
Intralogistyka w druku przemysłowym wymaga transportu: zamiast polegać na pneumatycznych lub elektrycznych, ręcznie obsługiwanych wózkach paletowych, do różnych zastosowań wykorzystuje się „automatyczne pojazdy kierowane” (AGV). Są to pojazdy transportowe bez kierowcy, które wykorzystywane są (programowane elektronicznie) do powtarzalnych, „monotonnych”, czyli tych samych procesów pracy.
Typowym zjawiskiem jest transport pudeł z tektury falistej z gotowymi produktami do druku. Oczywiście istnieją bardzo dobre powody, aby automatyzować systemy robotyczne: szczególnie w przypadku powtarzających się, wymagających fizycznie zadań, znacznie zmniejsza to obciążenie operatorów maszyn – a miejsce pracy staje się również bardziej atrakcyjne dzięki łatwym w obsłudze panelom dotykowym z prostym, symbolicznym interfejsem.
Producenci maszyn świadomie nawiązują współpracę z różnymi dostawcami robotyki: w wyniku ukierunkowanej, umiarkowanej automatyzacji przepływu pracy po druku procesy stają się bardziej przepuszczalne i wydajne, a produktywność w sensie konkurencyjnych firm i możliwych do sprzedania produktów poligraficznych jest gwarantowana.
Źródło: Horizon