spot_imgspot_img

60 lat Kristiinankaupunki – najmniejszego zakładu Stora Enso, specjalizującego się w produkcji opakowań z tektury falistej

Kristiinankaupunki to najmniejszy z licznych, rozsianych po wielu krajach, zakładów produkcyjnych należących do Stora Enso. Fabryka, znajdująca się w fińskiej wsi Tiukka, specjalizuje się w produkcji opakowań z tektury falistej, wykorzystywanych – głównie lokalnie – m.in. do pakowania warzyw. Zakład, który obchodził w ub.r. 60-lecie istnienia, ma długą i ciekawą – jak podkreśla Stora Enso – historię. Został bowiem powołany do życia, by sprawić, aby lokalna młodzież nie emigrowała do Szwecji w poszukiwaniu pracy.

Nazwa powołanej do życia fabryki była – jak podaje Stora Enso – rozważana przez dłuższy czas. Miała uwzględniać uniwersalną naturę produktów opakowaniowych, więc w procesie decyzyjnym brano pod uwagę słowa „uniwersalny” i „opakowanie”. Jednak ich kombinacja okazała się być zbyt długą.

Na przestrzeni minionych dekad w zakładzie, poza opakowaniami pudełkowymi, były wytwarzane także inne, liczne produkty. W roku 1969 w jej ramach powołana została do życia szwalnia o nazwie Uni-Cell, w której znalazły zatrudnienie miejscowe kobiety. Zajmowała się ona produkcją ochraniaczy czy zagłówków lotniczych.
W roku 1985 zakład został przejęty przez firmę Enso-Gutzeit, a w roku 2001 wszedł w skład działu opakowań Stora Enso. Oryginalna fabryka o powierzchni 400 m2 została rozbudowana, nadano jej też bardziej przemysłowego charakteru. Obecnie produkcja jest tu realizowana na powierzchni ok. 9 tys. m2.

Jak podkreśla Stora Enso, zakład Kristiinankaupunki cechuje aktualnie wielojęzykowość. Prawie 1/2 pracowników pochodzi spoza Finlandii, przede wszystkim ze Szwecji, co wynika m.in. z bliskości geograficznej obu krajów (zakład znajduje się w regionie Ostrobotnia). Minna Hildén podkreśla, że języki fiński, szwedzki i angielski są tu używane na równych prawach, choć – jak dodaje – rozbrzmiewa tu także estoński czy filipiński.
Obecny właściciel fabryki zachwala jej piękne położenie: zlokalizowana jest nad brzegiem rzeki, naprzeciwko XIX-wiecznych gospodarstw. Centrum najbliższego miasta jest oddalone zaledwie o 8 kilometrów.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING