spot_imgspot_img

Trzy kroki do maksymalizacji efektywności energetycznej w przypadku druku i opakowań

Cyfryzacja wpływa na nas i zmienia sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, komunikujemy się i produkujemy. Jest główną siłą transformacji, która oferuje istotne rozwiązania dla największych wyzwań naszych czasów – w tym również kwestii efektywności energetycznej. Obecnie technologie cyfrowe umożliwiają firmom zajmującym się drukiem i produkcją opakowań rejestrowanie i wizualizację zużycia energii oraz realizację potencjałów oszczędności.

System zarządzania energią firmy Koenig & Bauer to zoptymalizowane pod kątem branży rozwiązanie pozwalające na wdrożenie wszystkich tych procedur. Ale co sprawia, że takie podejście do zarządzania energią jest tak obiecujące?

Cały system umożliwiający zarządzanie energią firmy Koenig & Bauer opiera się na trzech elementach: sieciowych licznikach energii elektrycznej, zoptymalizowanym pod kątem branży oprogramowaniu i specjalistycznym doradztwie energetycznym. Kompletny pakiet, z rozwiązaniem SaaS VisuEnergy X jako produktem, pozwala klientom na automatyczną rejestrację i wizualizację danych dotyczących zużycia energii w całym przedsiębiorstwie oraz uzyskanie średniego potencjału oszczędności od 7 do 10 procent – i to już od pierwszego roku użytkowania.

W drugim etapie zarejestrowane dane dotyczące zużycia energii są przesyłane do systemu zarządzania energią (EnMS), gdzie są do dyspozycji w konfigurowalnych pulpitach nawigacyjnych. Cyfrowe rozwiązanie VisuEnergy X to system EnMS zoptymalizowany specjalnie z myślą o branży poligraficznej i opakowaniowej. Rejestruje i wizualizuje zapotrzebowanie na energię poszczególnych punktów poboru, także tych poza halą druku – to idealne narzędzie do identyfikacji niepotrzebnych punktów poboru energii i jej pożeraczy w firmie.

Skuteczne zarządzanie energią to jednak nie tylko samo jej monitorowanie. Aby uzyskać oszczędności, ważne jest, aby stale interpretować dostępne dane i podejmować konkretne działania. Spojrzenie na krzywe zużycia i konkretne punkty poboru energii ujawnia, gdzie można znaleźć największy potencjał oszczędności. Czasami są to duże komponenty maszyn, a czasami wiele drobnych szczegółów, które pomagają oszczędzać zasoby, zmniejszać zużycie energii, obniżać koszty i sprawiać, że produkcja drukowana jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Dlaczego temat efektywności energetycznej odgrywa obecnie tak ważną rolę we wszystkich branżach przemysłu? | Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój już dawno przekształcił się z niszowego tematu w czynnik ekonomiczny mający wpływ na wszystkie branże. Ochrona klimatu staje się coraz ważniejsza również w prawodawstwie. Zrównoważony rozwój staje się również istotnym kryterium decyzyjnym w samych punktach sprzedaży ze względu na coraz częstsze przemyślenia ze strony konsumentów i właścicieli marek.

Ochrona klimatu nie jest jednak jedynym impulsem wpływającym na potrzebę większej efektywności energetycznej. Rosnące koszty energii i surowe wymogi prawne sprawiają, że energia staje się decydującym czynnikiem konkurencyjności. Droga do większej efektywności energetycznej jest dużym wyzwaniem, ale jednocześnie ogromną szansą na znaczne obniżenie kosztów produkcji. To tyle, jeśli chodzi o teorię. W praktyce coraz częściej można zauważyć, że istotna część energii w jest marnowana procesie produkcyjnym z powodu braku zarządzania energią.

Razem w drodze do neutralności klimatycznej | Firma Koenig & Bauer przyjmuje odpowiedzialność w zakresie zrównoważonego rozwoju – jednego z trzech zasadniczych elementów strategii korporacyjnej EXCEEDING PRINT. Obejmuje ona zarówno wyraźne zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 w ramach własnej działalności do 2030 r., jak i rozwój innowacyjnych technologii, które umożliwiają klientom firmy Koenig & Bauer na jeszcze bardziej energooszczędną i chroniącą zasoby produkcję.

Wraz z firmami produkcyjnymi z branży poligraficznej i opakowaniowej, firma Koenig & Bauer, jako drugi co do wielkości producent maszyn drukujących na świecie, ma ogromny wpływ na wdrażanie środków przeciwdziałających zmianom klimatycznym – na przykład poprzez stosowanie w procesie drukowania bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów eksploatacyjnych lub wybór innowacyjnych, biodegradowalnych podłoży. Aby zmniejszyć emisję CO2, szczególnie warto przyjrzeć się zapotrzebowaniu na energię w całym zakładzie produkcyjnym – od techniki produkcji po wyposażenie budynku.

Źródło: Koenig & Bauer


Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak