- Reklama -spot_imgspot_img

Stora Enso dostawcą odnawialnych, bazujących na drewnie materiałów dla Narodowego Muzeum Nauki i Techniki w Sztokholmie

W Sztokholmie trwa budowa specjalnej przestrzeni naukowo-doświadczalnej Wisdome Stockholm, jaka powstanie w ramach tutejszego Narodowego Muzeum Nauki i Techniki. Budynek – jak podkreślają jego konstruktorzy – cechujący się pionierskim projektem ma być w dużej mierze wykonany z drewna, zgodnie z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Stora Enso jest głównym partnerem tego przedsięwzięcia i dostarcza materiały konstrukcyjne z drewna, wykorzystywane przy budowie Wisdome Stockholm. Pozostali partnerzy to firmy Ericsson, Vectura i NIBE. Autorem projektu Wisdome Stockholm i architektem budynku jest Elding Oscarson. Głównym wykonawcą jest firma Oljibe, zaś podwykonawcą specjalistycznych konstrukcji wykonanych z drewna – Blumer-Lehmann.

Jak podkreślają projektanci Wisdome Stockholm, będzie on spektakularnym budynkiem wykonanym z drewna, zajmującym powierzchnię 1325 m2, z unikalnym sklepieniem dachowym. W jego wnętrzu znajdować się będzie kino 3D w kształcie półkuli (o średnicy 21,6 m i wysokości 12,2 m), wyposażone w ekran sferyczny i mieszczące 100 widzów.

„Jesteśmy dumni z faktu, że możemy być partnerem tego przełomowego projektu. Wisdome Stockholm przekracza dotychczasowe granice wskazując, co można stworzyć wykorzystując drewno jako przyjazny środowisku i klimatowi surowiec. Poprzez udział w unikalnych przedsięwzięciach tego rodzaju zacieśniamy nasze więzi z klientami, pokazujemy w praktyce nasze portfolio i wzmacniamy pozycję Stora Enso jako czołowego dostawcy odnawialnych materiałów budowlanych” – mówi Per Lyrvall, Country Manager w firmie Stora Enso, odpowiedzialny za jej działalność na obszarze Szwecji.

Do budowy Wisdome Stockholm firma Stora Enso dostarcza materiały konstrukcyjne typu CLT (Cross Laminated Timber) i LVL (Laminated Veneer Lumber), które – zdaniem producenta – mogą z powodzeniem zastępować tradycyjne surowce budowlane takie jak stal czy beton. W projekcie znajdą też zastosowanie rozwiązania software’owe autorstwa Stora Enso, dedykowane branży budowlanej i zaprojektowane z myślą o zastosowaniu drewna. Znajdą się wśród nich aplikacja montażowa CLT 360+, czujniki wilgoci Wiiste oraz narzędzie obliczeniowe Calculatis.

Stora Enso jest – jak podkreśla jej kierownictwo – największym europejskim dostawcą produktów wykonanych z drewna. Do tej pory firma zaopatrzyła w swoje materiały ok. 20 tys. różnych przedsięwzięć budowlanych na całym świecie. Jej przedstawiciele zaznaczają też, że zastosowanie drewna – będącego jedynym odnawialnym materiałem konstrukcyjnym – skraca czas budowy o połowę, a także redukuje koszty transportu z nią związanego nawet o 80%. Firma dodaje, że wszystkie jej produkty wykonane z drewna bazują na surowcach pochodzących z upraw leśnych zarządzanych zgodnie z zasadami polityki zrównoważonego rozwoju.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę miała miejsce 21 lutego br., a wzięli w niej udział m.in. Jeanette Gustafsdotter – minister kultury w rządzie Szwecji oraz przedstawiciele partnerów projektu. Wisdome Stockholm ma rozpocząć działalność w 2023 roku.

Wisdome to krajowa inicjatywa, w której ściśle współpracuje ze sobą pięć wiodących ośrodków naukowych Szwecji: Muzeum w Malmö, Universeum z Göteborga, Curiosum z Umea, Muzeum Techniki w Sztokholmie oraz Centrum Wizualizacji C z Norrköping, będące jednocześnie liderem projektu.

Źródło: Stora Enso

Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Puls branży PRINTNEWS cz. 7

Odpowiedz na jedno krótkie pytanie i pomóż nam uchwycić, czym dziś żyje rynek poligraficzny. Anonimowo, szybko, bez formularzy. Wyniki sondy wykorzystamy w redakcyjnym podsumowaniu tematu.

Jak klienci reagują dziś na wzrost kosztów produkcji poligraficznej?


Dziękujemy za poświęcony czas.
Twój głos jest częścią szerszego obrazu tego, czym dziś żyje branża poligraficzna.

więcej...

Podcast 194. Trade Marketing i drukarnia. Fakty i mity. Izabela Talmont

Trade marketing w branży B2B to nie tylko promocje i rabaty. Izabela Talmont w nowym podcaście odkrywa, jak poprzez relacje i edukację budować lojalność klientów. Posłuchaj!

Puls branży PRINTNEWS: branża potrzebuje młodych kadr, ale nie zawsze potrafi je zatrzymać

W najnowszej edycji "Pulsu branży PRINTNEWS" badamy sytuację kadrową w poligrafii. Czy naprawdę brak młodych talentów to największe wyzwanie? Sprawdź wyniki!

prenumeruj newsletter

Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Aktualności

- Reklama -spot_img

Wolff Poligrafia

OOH magazine

Drukarnia Flexon