Dzięki nowemu rozwiązaniu do odbarwiania etykiet drukowanych w technologii UV firma Siegwerk po raz kolejny podkreśla swoje zaangażowanie w zwiększanie możliwości recyklingu opakowań w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. Wstępne testy klientów udowodniły już skuteczność nowego primera w odbarwianiu farb utwardzanych energią, a tym samym zapewnia wysoką jakość recyklatów.
Siegwerk ogłosił wprowadzenie na rynek swojego pierwszego pełnego systemu odbarwiania fleksograficznego UV na rynek europejski: CIRKIT CLEARPRIME UV E02 . Nowa technologia podkładu do zastosowań w opakowaniach innych niż spożywcze oferuje sprawdzone rozwiązanie do bezpiecznego i ekonomicznego odbarwiania etykiet samoprzylepnych (PSL) zadrukowanych metodą UV. W rezultacie poprawia ona możliwość recyklingu etykietowanych opakowań plastikowych i umożliwia odzysk wysokiej jakości recyklatów nadających się do ponownego wykorzystania w zastosowaniach w opakowaniach innych niż spożywcze.
Chociaż tusze UV oferują pewne korzystne właściwości do drukowania etykiet, stanowią również wyzwanie dla późniejszego recyklingu.
Dzięki CIRKIT CLEARPRIME UV E02 firma Siegwerk oferuje teraz rozwiązanie primerowe, które w szczególności rozwiązuje to wyzwanie. Umożliwiając łatwe i bezpieczne odbarwianie etykiet samoprzylepnych drukowanych w technologii UV, eliminuje potrzebę wcześniejszego usuwania etykiet, jeśli użyte tworzywa sztuczne są kompatybilne.
W pierwszym teście terenowym z Masterpress, jednym z wiodących europejskich dostawców wysokiej jakości etykiet i drukowanych rozwiązań dekoracyjnych do opakowań, nowy podkład odbarwiający Siegwerk udowodnił swoją skuteczność pod każdym względem. Eksperci ds. badań i rozwoju (R&D) Masterpress użyli niepowlekanych przezroczystych lub białych etykiet samoprzylepnych (PSL) wykonanych z PE85 i zastosowali CIRKIT CLEARPRIME UV E02 firmy Siegwerk, a następnie odporne na rozlewanie farby fleksograficzne UV i UV fleksograficzny OPV.
Najpierw podkład stworzył idealną przyczepność między podłożem a farbami, a później umożliwił całkowite usunięcie farby i lakieru z zadrukowanej folii polietylenowej (PE) w standardowych warunkach odbarwiania opartych na protokole mycia QT 507 Europejskiej Platformy Butelek PET (EPBP). Warstwa podkładowa również rozpuszczała się bez pozostałości w procesie mycia na gorąco, co udowodniło jej zdolność do generowania wysokiej jakości przezroczystych lub białych recyklatów, podczas gdy zastosowane formuły farb nierozbarwiających zapewniły czyste i nadające się do ponownego użycia rozwiązanie do mycia.
Wewnętrzne testy laboratoryjne w Masterpress i Siegwerk wykazały doskonałe wyniki recyklatów, podkreślając skuteczność nowego podkładu odbarwiającego.
Dzięki temu CIRKIT CLEARPRIME UV E02 wnosi znaczący wkład w poprawę jakości recyklatów i zwiększenie ich możliwości ponownego wykorzystania. Działa idealnie z ustaloną serią fleksograficzną firmy Sicura, taką jak Sicura Flex 39-8 o niskiej migracji lub seria Sicura Flex Dual Cure o podwójnym utwardzaniu. Ponadto nowy primer jest zgodny z różnymi materiałami foliowymi i umożliwia drukowanie inline materiałów odbarwialnych w konfiguracji maszyny drukującej 100% UV-Flexo, co pozwala użytkownikom zachować złożoność na jak najniższym poziomie.
Dzięki CIRKIT CLEARPRIME UV E02 firma Siegwerk nie tylko dodała kolejne funkcjonalne rozwiązanie powłokowe do swojego portfolio produktów CIRKIT do projektów opakowań w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym, ale także nadal promuje odbarwianie jako nowy standard branżowy w celu dalszej poprawy możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Obecnie portfolio powłok okrężnych firmy obejmuje już kilka technologii na bazie wody i rozpuszczalników do różnych zastosowań, podłoży, procesów powlekania i wydajności: od powłok barierowych przeciwko cieczom, olejom i smarom, parze wodnej, tlenowi i promieniowaniu UV, poprzez powłoki uszczelniające i ochronne, po podkłady delaminacyjne i odbarwiające.
Źródło: Siegwerk