W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone i nadające się do recyklingu rozwiązania w zakresie opakowań elastycznych, trzech liderów branży połączyło swoją wiedzę, aby opracować rewolucyjną strukturę monomateriałowego laminatu PE/PE gotowego do recyklingu.
Ten wspólny wysiłek ma na celu pomóc przetwórcom opakowań elastycznych i właścicielom marek w osiągnięciu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju w zakresie obiegu zamkniętego opakowań poprzez zastosowanie zasad zaprojektowanych do recyklingu (D4R) w celu przyspieszenia przyszłych przepisów europejskich (PPWR), które wymagają, aby wszystkie opakowania w UE w pełni nadawały się do recyklingu do 2030 roku.
SCREEN, RKW Group i MORCHEM połączyły siły, aby stworzyć elastyczne rozwiązanie opakowaniowe, które nie tylko spełnia wymagania dotyczące możliwości recyklingu mechanicznego, zapewniając kompatybilność z istniejącymi procesami recyklingu i przyczyniając się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale także zapewnia wyjątkową wydajność i funkcjonalność dla przetwórców opakowań i właścicieli marek.
Do kluczowych elementów tej innowacyjnej struktury opakowania należą:
Wstęga folii MDO-PE produkowana przez Grupę RKW stanowi podstawę struktury opakowania, sprzedawanego pod marką RKW Horizon®. Te jednoosiowo zorientowane folie PE zapewniają doskonałą odporność na rozdarcie, przezroczystość i drukowność, dzięki czemu idealnie nadają się do szerokiej gamy zastosowań w opakowaniach elastycznych.
„Nasza współpraca z SCREEN i MORCHEM stanowi znaczący kamień milowy w rozwoju zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań elastycznych” – powiedział Luc Hermans, dyrektor ds. sprzedaży opakowań konsumenckich w Grupie RKW. „Wykorzystując naszą wiedzę z zakresu materiałoznawstwa i inżynieryjnego know-how w zakresie produkcji folii PE, zaawansowaną technologię cyfrowego druku atramentowego SCREEN oraz klej SL zatwierdzony przez MORCHEM RecyClass, stworzyliśmy strukturę opakowania gotową do recyklingu, która spełnia najwyższe standardy wydajności i zrównoważonego rozwoju”.
Folia MDO-PE została wydrukowana cyfrowo przy użyciu najnowszej innowacji firmy SCREEN w zakresie drukowania popularnych opakowań giętkich: atramentowej maszyny cyfrowej Truepress PAC830F. Ta innowacyjna technologia druku cyfrowego umożliwia drukowanie z dużą prędkością do 75 m/min przy użyciu atramentów na bazie wody dopuszczonych do kontaktu z żywnością w połączeniu z opatentowanym podkładem, oferując przetwórcom zwiększoną produktywność, krótszy czas realizacji zadań, mniejszą ilość odpadów i dodatkową elastyczność w spełnianiu zmieniających się wymagań rynku.
„Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania opakowaniowego uwypukliło znaczenie współpracy w całym łańcuchu wartości opakowań” – podkreślił Juan Cano, dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale opakowań giętkich w SCREEN. „Wspólnie wykazaliśmy nasze zaangażowanie w opracowywanie innowacji, które napędzają zrównoważony rozwój i cyrkularność w przemyśle opakowaniowym, przesuwając granice technologii druku cyfrowego przy użyciu atramentów atramentowych na bazie wody na foliach MDO-PE na skalę przemysłową i ustanawiając nowy standard dla w pełni nadających się do recyklingu rozwiązań opakowaniowych PE”.

Wreszcie, do laminowania drukowanych cyfrowo folii MDO-PE na wstędze uszczelniającej PE o niskiej zawartości SIT (również dostarczanej przez RKW Group) zastosowano klej bezrozpuszczalnikowy zatwierdzony przez RecyClass, opracowany przez firmę MORCHEM. Klej ten zapewnia silne wiązanie między warstwami przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności z procesami recyklingu mechanicznego.
Certyfikat RecyClass weryfikuje wpływ kleju na jakość opakowań elastycznych PE pochodzących z recyklingu, zapewniając pełną kompatybilność z istniejącymi strumieniami recyklingu.
„MORCHEM jest dumny, że może przyczynić się dzięki swojej technologii klejenia do tego wspólnego wysiłku mającego na celu rozwój zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych” – powiedziała Mireia Diaz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Innowacji. „Nasz bezrozpuszczalnikowy klej zatwierdzony przez RecyClass (do 4,5% wag.) zapewnia integralność struktury laminatu, jednocześnie wspierając recykling mechaniczny, umożliwiając przetwórcom i właścicielom marek przejście na modele opakowań o obiegu zamkniętym”…
Źródło: Screen, Reprograf-Grafikus