spot_imgspot_img

Proekologiczne rozwiązania od Stora Enso

Stora Enso wprowadziła na rynek nowe, proekologiczne rozwiązanie dedykowane m.in. opakowaniom wykonanym z kartonu typu FSB (foodservice board) oraz przeznaczone do innych zastosowań, np. do wytwarzania jednorazowych kubków papierowych – UltraThinPE Tec. Ma ono w znaczący sposób zredukować udział plastiku w ww. produktach. Jak podkreśla Stora Enso, dzięki UltraThinPE Tec firmie udało się stworzyć najcieńszą polimerową powłokę dostępną na rynku i dedykowaną kartonom FSB.

Producent zaznacza, że w efekcie jej zastosowania udział tworzyw sztucznych w jednorazowych kubkach bazujących na papierze nie przekroczy 5%. Oznacza to znaczące wsparcie ze strony skandynawskiego koncernu dla producentów opakowań, właścicieli marek i sieci sprzedaży detalicznej w realizowaniu przez nich założonych celów środowiskowych. Obecnie technologia ta znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu przez Stora Enso powłok UltraThinPE, będących składnikiem kartonu Cupforma, skierowanego na rynek kubków papierowych.

Tektura wykorzystywana do wytwarzania papierowych kubków wymaga specjalnej warstwy barierowej. Zazwyczaj jest ona wykonana z plastiku, który ma zabezpieczać znajdujący się w środku płyn i zapewniać funkcjonalność przy przetwarzaniu podłoża. Stora Enso podkreśla, że UltraThinPE Tec znacząco poprawia proekologiczne walory wykonanych z jej udziałem kubków – dzięki temu znajdująca się w nich warstwa tworzywa sztucznego jest najcieńsza i najlżejsza ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. W efekcie redukowany jest całkowity ślad węglowy, związany z wytworzeniem i eksploatacją finalnego produktu.

Jak podaje Stora Enso, w porównaniu z produktami bazującymi na kartonie Cupforma Natura PE lub PE Green PE (gdzie gramatura bariery wynosi min. 15 g/m2), rozwiązanie UltraThinPE Tec obniża wagę plastikowej warstwy nawet o 40%. Dzieje się tak za sprawą odnawialnej powłoki polietylenowej PE bądź biopolietylenowej PE Green, której gramatura wynosi zaledwie 15 g/m2. W efekcie udział tektury w finalnym produkcie może być zwiększony nawet do ponad 95%. Jednoczesna redukcja udziału tworzyw sztucznych do mniej niż 5% wspiera właścicieli marek w spełnieniu restrykcyjnych wymagań odnośnie produktów opakowaniowych, jakie obowiązują w części krajów europejskich. Stora Enso podkreśla, że w efekcie powłoka UltraThinPE Tec może znacząco obniżyć stawkę EPR (rozszerzonej odpowiedzialności producenta) – nawet do 75% – w krajach takich jak Niemcy.

Produkty typu FSB wykonane z udziałem powłoki UltraThinPE Tec mogą być poddane recyklingowi wraz z kartonem i papierem – w zależności od lokalnych przepisów, systemów zbierania odpadów oraz infrastruktury dedykowanej sortowaniu śmieci. Ponieważ UltraThinPE Tec jest powłoką jednostronną, o minimalnym udziale plastiku, upraszcza ona też proces recyklingu kartonów FSB w standardowych zakładach odzysku, w przypadku łączenia ich z innymi opakowaniami papierowymi i kartonowymi.

„Znając docelowe zastosowanie finalnego produktu, np. jednorazowego papierowego kubka (w którym napój z założenia znajduje się przez krótki czas), możemy zaprojektować powłoki z minimalnym, niezbędnym udziałem danego materiału. W tym celu testujemy i sprawdzamy dokładną ilość surowca adekwatną do finalnej aplikacji. UltraThinPE Tec umożliwia właścicielom marek realizację założonych przez nich celów środowiskowych, zwłaszcza w kontekście redukowania ilości tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek. Jednocześnie pozwala na zachowanie najwyższych standardów finalnego produktu, tj. papierowego kubka, jego higieny i bezpieczeństwa” – mówi Tuomas Puonti, Vice President odpowiedzialny w Stora Enso za linie produktowe LBB Fresh & FSB. 

Z punktu widzenia producentów i przetwórców, opakowania wykonane z kartonu Cupforma zawierającego powłokę UltraThinPE Tec zachowują się w procesie produkcyjnym podobnie jak materiały, w których znalazła zastosowanie tradycyjna powłoka polimerowa. Stora Enso zapewnia, że użytkownicy mogą tu liczyć na najwyższe standardy w kontekście barierowości, możliwość zgrzewania na gorąco oraz krótki czas wprowadzenia produktu na rynek. Powłoki UltraThinPE Tec są wytwarzane w zakładach Stora Enso w Imatra (Finlandia) oraz w Forshaga (Szwecja).

Seria kartonów Cupforma, w których znajdują zastosowanie, to wytwarzane przez Stora Enso materiały o niskim śladzie węglowym, skierowane na rynek kubków papierowych, których parametry – jak zapewnia producent – zostały zoptymalizowane z myślą o recyklingu. Składają się na nią: Cupforma Natura – do zastosowań gastronomicznych (np. na gorące napoje) oraz Cupforma Special – do sprzedaży detalicznej produktów spożywczych (np. lodów). Jak podaje Stora Enso, drugi z wymienionych kartonów jest najbardziej efektywnym materiałowo podłożem, dedykowanym tego typu zastosowaniom.

Źródło: Stora Enso

Prenumeruj nasz Newsletter
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING