spot_imgspot_img

Opakowanie na żądanie. 2Press przedstawicielem firmy Bala

2Press, jest firmą znaną przede wszystkim z działalności handlowej, logistycznej i serwisowej na rynku wtórnym maszyn poligraficznych. To prawda, choć nie do końca. Od kilkunastu miesięcy dynamicznie rozwija także ofertę nowych maszyn. Już dziś posiada w swoim portfolio nowe urządzenia wiodących producentów składarko-sklejarek, krajarek, obracarek stosu, systemów kaszerujących, a od jesieni ubiegłego roku w ofercie nowych urządzeń pojawiły się systemy CNC tureckiego producenta BALA. Dla nas to okazja do przeprowadzenia krótkiego wywiadu z Hűseyin Tűrkel odpowiadającym za sprzedaż i marketing tej firmy oraz Pawłem Szpilem dyrektorem handlowym z firmy 2Press.

Jakie zauważacie Państwo trendy w przemyśle opakowaniowym?

Hűseyin Tűrkel: Rynek rozwija się niezwykle interesująco. Pandemia spowodowała nie tylko zupełnie inne spojrzenia na produkcję opakowań, ale także zmusiła firmy do poszukiwania zupełnie innych, nowych rozwiązań. Dodajmy do tego kłopoty logistyczne w zaopatrzeniu, rosnące ceny i koszty wytwarzania. To wszystko powoduje, że praktycznie wszyscy patrzą na oszczędności. Stąd w naszej ofercie pojawiło się urządzenie, które my nazywamy „pudełko na żądanie”. Podobne urządzenia już funkcjonowały na rynku, jednak nasza oferta jest wyjątkowa, gdyż można ją wykorzystać praktycznie w niezliczonej ilości branż.

BALA

Przyjrzyjmy się kilku z nich. E-commerce to jeden z takich obszarów, który zdecydowanie jest zainteresowany naszym urządzeniem. Ilość przesyłek pakowanych i wysyłanych w centrach logistycznych sięga wielu tysięcy dziennie. To skutkuje również ogromną ilością opakowań, które są używane, by dana przesyłka dotarła do końcowego klienta. Nie chodzi tutaj również o ilość przesyłek, ale także ich różnorodność. To właśnie ta różnorodność stanowi wyzwanie dla każdej firmy spedycyjnej. Spójrzmy nieco inaczej. Każda z wysyłek, która realizujemy jest innych rozmiarów.

Każda z nich wymaga innej wielkości opakowania, także pudełka, którego jednym z celów jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Ponieważ ilość wysyłek jest ogromna, firma logistyczna w większości zamawia różnej wielkości opakowania z tektury falistej. Jedne z nich są wykorzystywane szybciej, inne nieco dłużej znajdują się w magazynie. Wszystko jedno, efektem wcale nie do końca miłym jest to, że realizowanie tego typu biznesu wymaga po prostu ulokowania ogromnej ilości gotówki znajdującej się na półkach magazynowych. Zatem i koszty materiałowe i koszty przechowania są ogromne.

Paweł Szpil: Pojawia się jeszcze jeden temat, o którym często nie myślimy, bo są to koszty tzw. wypełniacza, czyli uzupełnienia pustej przestrzeni, bowiem opakowanie zakupione wcześniej nie jest do końca przystosowane do różnorodności produktów w nie pakowanych. Pojawiają się też sytuacje, w których czas odgrywa kluczową rolę. Najczęściej w krytycznym momencie, chcąc jak najszybciej zrealizować wysyłkę kupujemy większą ilość opakowań. Dla przykładu z partii 2000 pudełek wykorzystujemy 1500, to znaczy, że 500 wędruje do magazynu (niewykorzystany dodatkowy koszt i miejsce magazynowe). Podobnie jest w branży meblarskiej, samochodowej, spożywczej itd.

BALA

Jakie są atuty Waszego urządzenia?

Hűseyin Tűrkel: Najważniejszym z nich, jest to, że możemy realizować opakowanie jednostkowe. Dokładnie takie, jakie jest nam potrzebne w danej chwili. Oczywiście, to bardzo duże uproszczenie, ale rzeczywiście możemy wykonać opakowanie jedno, ale także znacznie większe ilości sięgające w nakładzie tysięcy.
Całość procesu produkcyjnego oparta jest o urządzenie CNC, które wycina dla nas pudełko dokładnie takie, jakie potrzebujemy. Wzorów do pamięci pulpitu sterującego możemy wprowadzić praktycznie nieskończenie wiele. W ten sposób nie ograniczamy możliwości obsługiwanego obszaru.

Jak wspomniałem wcześniej, nie tylko e-commerce może wykorzystywać takie opakowania. Także producenci żywności czy chociażby producenci mebli. Żywność to duże nakłady, a transport niezwykle ważny z punktu widzenia dostarczenia nieuszkodzonego towaru. Oczywiście, tych zastosowań jest bardzo dużo i tylko wyobraźnia może ograniczać wykorzystanie tego urządzenia do konkretnego modelu opakowania.

Jak duże oszczędności można uzyskać, korzystając z tego rozwiązania?

Paweł Szpil: Tutaj muszę nieco powiedzieć o konstrukcji urządzenia. Intelpack – bo tak się nazywa system – wyróżnia się tym, że posiada dostosowaną konstrukcję do podawania tektury falistej zarówno z arkusza jak i produktu ciągłego. Tektura falista w konfiguracji Z-FOLD znajduje się na palecie i jest całą wstęgą ułożoną właśnie w tzw. zetkę. Stąd, podobnie jak z roli, podawanie tektury jest non-stop. Jeżeli popatrzymy na to w ten sposób, to od razu rzuca się w oczy możliwość zaoszczędzenia tektury falistej ze względu na odpady trafiające od razu do makulatury.

CNC BALA

Praktycznie pozostaje do ustawienia szerokość podawanego arkusza, a nawet wykorzystania w urządzeniu ustawienia dwóch różnych zleceń realizowanych na dwóch węższych „wstęgach” podawanej tektury. Przy tak maksymalnym wykorzystaniu obszaru roboczego, można uzyskać między 30 a 40% oszczędności na realizacji zleceń. To niesamowite, bo w ten sposób inwestycja w materiał jest bardziej wykorzystana niż w podawaniu jego bezpośrednio z arkusza.

Powtórzę również, że przy tak zmieniającej się strukturze zamówień w drukarniach ze szczególnym uwzględnieniem ich gabarytów, jako produktów gotowych, to właśnie tego typu urządzenie pozwala na realne oszczędzanie kosztów…

więcej na łamach czasopisma.


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING