spot_imgspot_img

Nowa siedziba Stora Enso wykonana ze zrównoważonych materiałów odnawialnych

- Reklama -

W lipcu br. Stora Enso przeniosła swoją siedzibę główną do nowo wybudowanego biurowca Katajanokan Laituri w Helsinkach. Jak podkreśla firma, jest to największy w Finlandii budynek, wykonany z masywnych materiałów konstrukcyjnych z drewna.

Stanowi on przykład realnego wykorzystania oferowanych przez Stora Enso produktów drzewnych i dedykowanych im rozwiązań. Stora Enso wskazuje, że Katajanokan Laituri można traktować jako krok milowy w zakresie zrównoważonych rozwiązań architektonicznych i budynków cechujących się niskim śladem węglowym. Zastosowano w nim lekkie, prefabrykowane elementy drewniane produkowane przez Stora Enso.

Czterokondygnacyjny budynek – poza przestrzenią biurowo-administracyjną zajmowaną przez firmę – mieści też hotel Solo Sokos Pier 4 oraz ogólnodostępne przestrzenie, przeznaczone dla mieszkańców miasta. Mieszczą się tu m.in. kawiarnia, restauracja oraz sale konferencyjne. Stora Enso podkreśla, że jej nowa siedziba to pierwsza od dekad inwestycja budowlana w historycznym, chronionym i znaczącym od strony kulturowej obszarze Helsinek, sąsiadującym z tamtejszym portem.

Prefabrykowane elementy drewniane magazynem dla tysięcy ton emisji | Stora Enso podkreśla, że zastosowanie drewna przy budowie Katajanokan Laituri niesie za sobą wymierne korzyści dla klimatu. Jak podaje firma, zredukowano dzięki temu o 35% poziom emisji CO2 w porównaniu ze standardowym procesem konstrukcyjnym, w którym wykorzystywany jest beton. Co więcej – drewno, z którego wykonane są elementy budowlane, stanowi naturalny „magazyn” dla emitowanego dwutlenku węgla.

Stora Enso wskazuje, że pod tym względem jej nowa siedziba jest jedynym tego rodzaju budynkiem, stworzonym w celach komercyjnych. Jak podaje firma, drewno wykorzystane przy budowie jej nowej siedziby pochłonęło (w trakcie wzrostu drzew, z którego pochodzi) nawet 6 tys. ton dwutlenku węgla. Budynek został zaprojektowany by przetrwać co najmniej 100 lat, więc przez cały ten okres ww. ilości CO2 będą w nim przechowywane. Jak wynika z wyliczeń przedstawionych przez Stora Enso, odpowiada to ilości dwutlenku węgla, jaka zostanie wyemitowana przez najbliższych 50 lat użytkowania Katajanokan Laituri.

Stora Enso wskazuje na jeszcze jeden – poza zrównoważoną koncepcją budowlaną – aspekt niebanalnego projektu architektonicznego Katajanokan Laituri. Wnętrza zaprojektowano bowiem zgodnie z tzw. podejściem biofilnym (biophilic design). które ma na celu bliższe połączenie użytkowników budynków z naturą. Budynki zaprojektowane w stylu biofilnym obejmują takie elementy jak naturalne oświetlenie i wentylację, naturalne cechy krajobrazu i inne elementy, aby stworzyć bardziej produktywne i zdrowsze, a także mniej stresogenne środowisko dla ludzi pracujących i przebywających w budynku. Stora Enso podkreśla, że cechy te mogą okazać się szczególnie istotne w krajach, gdzie ludzie spędzają nawet 90% czasu wewnątrz budynku.

Zleceniodawcą budowy i właścicielem Katajanokan Laituri jest fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma, zaś konsultantem w zakresie zarządzania projektowego – firma Haahtela. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy.

Źródło: Stora Enso


Prenumeruj newsletter Świat Poligrafii Professional
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

ANKIETA

Wydaje się, że jednym z najważniejszych zadań jest ochrona marki. Czy drukarnia wykorzystuje i oferuje rozwiązania pomagające klientom chronić swoje produkty?

Jak ważna jest ochrona produktu i marki?

Czy stosujesz rozwiązania stosowane w produkcji poligraficznej do zabezpieczania finalnego produktu (ukryte kody itd.)?

Dziękujemy za Twój czas! Pozostań z nami w kontakcie. Jeżeli chcesz by przygotować ANKIETĘ dla Ciebie, odezwij się na adres e-mail naszego  redaktora.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Atrium Centrum Ploterowe

Stowarzyszenie Natureef

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging