W grudniu ub.r. park sprzętowy firmy CP Arts wzbogacił się o nową wielkoformatową maszynę Jeti Tauro 3300 UHS. To trzecie już rozwiązanie produkcyjne marki Agfa zakupione przez to brytyjskie przedsiębiorstwo na przestrzeni ostatnich 12 lat. Jak podkreśla John Skudder – dyrektor CP Arts, nowa maszyna była kluczową, by sprostać rosnącym potrzebom i oczekiwaniom klientów firmy. Została ona wyposażona w dodatkową funkcję lakierowania UV, co pozwoliło zastąpić – w obszarze uszlachetniania prac – wysłużone urządzenie sitodrukowe.
„Nie sądziłem, że doczekam czasów, gdy sitodruk stanie się zbędny w naszej firmie ale za sprawą nowej inwestycji tak właśnie się stało – mówi John Skudder, będący od ponad 20 lat dyrektorem CP Arts. – Byliśmy bowiem od zawsze drukarnią bazującą na tej technice poligraficznej. Pierwsza maszyna sitodrukowa w wielkim formacie pojawiła się tu jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. We wczesnych latach 2000-ych zaczęliśmy postrzegać sitodruk jako technikę odchodzącą w przeszłość i jednocześnie bacznie obserwować pojawiające się na rynku rozwiązania cyfrowe.
Gdy uznaliśmy, że nadszedł właściwy czas, rozpoczęliśmy konsultacje w tej sprawie z naszymi kluczowymi klientami, by zaspokoić ich oczekiwania względem jakości druku. Największe wrażenie zrobiły na nich testowe wydruki z maszyny Agfa M Press Leopard, która trafiła do nas w 2012 roku. Było to zdumiewające – pod względem inżynieryjnym – rozwiązanie jak na swój czas. Zakup ten zapoczątkował naszą długookresową współpracę z firmą Agfa”.
Założycielem CP Arts był w 1972 roku Chris Price. Ten utalentowany artysta otworzył wówczas własny biznes sitodrukowy, kupując Owen – market wielobranżowy z oddziałem w Coventry. Przez wiele lat drukarnia obsługiwała różne sklepy w nim działające, produkując dla nich systemy POS. Z biegiem lat zyskała wśród swoich klientów odpowiednią reputację, oferując atrakcyjne projekty i wysokiej jakości wydruki. Portfolio firmy obejmowało kreatywne rozwiązania tworzone przez jej własne zespoły projektanckie. Jednocześnie zapewniała klientom wszechstronność usług i elastyczność w obsłudze.
Z biegiem lat grono obsługiwanych przez nią firm znacząco wzrosło, także pod względem geograficznym – zaczęła dostarczać usługi nie tylko firmom z Wielkiej Brytanii, ale też z innych krajów europejskich. W międzyczasie dwukrotnie zmieniała swoją siedzibę, by wreszcie – w roku 2022 – osiąść w obecnej lokalizacji w Marsh Barton. Zatrudnia tu 32 osoby i prowadzi działalność na powierzchni ponad 24 tys. m2.
Najnowsza maszyna Agfa Jeti Tauro 3300 UHS została zainstalowana w CP Prints w grudniu 2023 roku. To tradycyjnie bardzo pracowity okres dla tej firmy, więc zastąpienie wcześniej użytkowanego tu plotera Tauro szybszą wersją musiało być przeprowadzone sprawnie, by nie powodować zbędnych przestojów w produkcji. W związku z tym wymianę maszyn zaplanowano na weekend, a cały proces zajął zaledwie cztery dni. Kierownictwo CP Arts chwali sobie sprawność działania i zaangażowanie ze strony techników serwisowych Agfa, odpowiedzialnych za wdrożenie nowej maszyny, jak też przedstawicieli jej działu handlowego, wspierających proces sprzedażowy.
Maszyna skonfigurowana została już wcześniej – podczas wizyty kierownictwa CP Arts w siedzibie firmy Agfa w Mortsel (Belgia). Tu przeprowadzone zostały jej testy, tu też oceniano ich rezultaty. Część prac wykonano z myślą o jednym z kluczowych klientów CP Arts, który towarzyszy firmie od chwili wdrożenia przez nią pierwszej maszyny do druku cyfrowego. Wszyscy byli zgodni, że należy pozostać przy kolejnym rozwiązaniu Agfa i że wymiana maszyny na nową to właściwy kierunek rozwoju. Testy pokazały, że realny czas przestoju – w przypadku nowego Tauro – jest minimalny, a wyższa wydajność i opcja lakierowania zapewniają dodatkową elastyczność realizowanej produkcji.
Jeti Tauro H3300 to maszyna pracująca w technologii UV LED, zadrukowująca różne media sztywne i giętkie. Producent podkreśla, że jest ona dedykowana zleceniom realizowanym w wysokich nakładach, wymagających wielozmianowej pracy, także w cyklu 24/7. Za sprawą szybkiego suszenia UV LED i niskiego zużycia atramentów (posiadających certyfikat GREENGUARD), jej użytkownicy zyskują – jak podkreśla Agfa – rozwiązanie bardziej proekologiczne, umożliwiające obniżenie śladu węglowego. W wersji dostarczonej do CP Arts maszyna drukuje w sześciu kolorach, posiada też opcje aplikowania primera, dodatkowej bieli lub lakieru. Jednoprzebiegowy proces nie tylko usprawnia produkcję, ale też wpływa na energooszczędność – zwłaszcza w porównaniu z maszynami sitodrukowymi, wcześniej używanymi tu do prac z połyskiem.
Źródło: Agfa