spot_imgspot_img

Moc innowacji… Koenig & Bauer Durst

Dwóch liderów technologicznych w dziedzinie druku i opakowań połączyło siły trzy lata temu, aby połączyć wiedzę i zasoby w projekcie badawczo-rozwojowym kosztującym miliony euro. Durst i Koenig & Bauer utworzyły spółkę joint venture – Koenig & Bauer Durst – w 2019 roku. Rezultatem ich bezproblemowej integracji i współpracy była światowa premiera VariJET 106 w październiku 2021 r. To jest tło wyzwań i ich osiągnięć.

Pełen świątecznego ducha tuż przed Bożym Narodzeniem w 2018 roku, a wkrótce kolejny powód do świętowania – ogłoszenie spółki joint venture w celu dalszego rozwoju przyszłościowych rozwiązań druku cyfrowego do druku składanych kartonów i tektury falistej.

Tylko mały, zgrany zespół kadry kierowniczej wyższego szczebla wiedział o utworzeniu Koenig & Bauer Durst, spółki joint venture 50/50 w celu wspólnego rozwoju i marketingu jednoprzebiegowych systemów druku cyfrowego dla przemysłu składanych kartonów / tektur falistych.

W ciągu trzech lat obie firmy wprowadziły na rynek Koenig & Bauer Durst VariJET 106 w światowej premierze, w której uczestniczyło ponad 50 gości VIP, a także 20 dziennikarzy i analityków. Ale nigdy by się to nie wydarzyło, gdyby nie poświęcenie i zaangażowanie głównego zespołu projektowego, który pracował dzień i noc, aby upewnić się, że wszystko jest idealne na premierę. To był projekt, który na zawsze pozostanie w pamięci zespołu.

VariJET

Koenig & Bauer, który wcześniej współpracował z innym producentem w celu opracowania wcześniejszej wersji VariJET, rozpoczął rozmowy z liderem technologii atramentowej Durstem, producentem zaawansowanych technologii druku cyfrowego i produkcji, w 2018 roku.

Pierwsze posiedzenia, uzgodnione co do zasady na szczeblu zarządu, odbyły się poza siedzibą firmy. Aby zachować tajemnicę, projekt otrzymał nazwę kodową “Kanzi” od jabłka, które jest uprawiane w południowym Tyrolu i słynie z soczystości i żywego smaku. Kiedy Kanzi jest tłumaczony na suahili, oznacza “ukryty skarb”, który wielu mogło uznać za trafny opis w tamtym czasie. Od samego początku było jasne, że istnieje wiele synergii. W ciągu roku od oficjalnego rozpoczęcia przeprowadzono testy alfa na prototypowych maszynach w Brixen we Włoszech, siedzibie głównej Durst, oraz w Radebeul w Niemczech, siedzibie głównej działu Sheetfed firmy Koenig & Bauer.

“To była ciężka praca, ale od samego początku pracowaliśmy bardzo blisko siebie jako zespół”, wspomina Philipp Gutgsell, kierownik zespołu projektowego z Durst. “Mieliśmy do czynienia ze sprawami o ogromnej złożoności, ale wiedzieliśmy, że współpraca z taką firmą jak Koenig & Bauer zaprowadzi nas dalej na nowe rynki. Stworzyliśmy dobrą kulturę. Mieliśmy wiele wyzwań technicznych, takich jak znalezienie odpowiedniej mieszanki atramentu i podkładu oraz solidne testowanie obu maszyn, aby upewnić się, że uzyskaliśmy takie same wyniki wysokiej jakości. Znalezienie odpowiedniego podkładu, który działa na wszystkich różnych podłożach, a także opracowanie systemu z atramentami na bazie wody, bezpiecznymi dla żywności, było czasochłonne. Ważne było również, abyśmy mieli wspólny język, w którym mogliśmy się komunikować. Wszyscy wiedzieliśmy, że musimy bardzo dobrze ze sobą współpracować. Wymagana była szczególna dbałość o szczegóły, więc sprawdzaliśmy wszystko dwukrotnie”.

System atramentowy dla VariJET 106 został opracowany na podstawie technologii wykorzystanej w platformie Tau RSC firmy Durst dla rynków etykiet i opakowań, która stworzyła godną pozazdroszczenia reputację na całym świecie pod względem jakości, produktywności i niezawodności.


W 2019 roku, bez pandemii, zespoły – zwykle około sześciu do ośmiu osób – komunikowały się online i regularnie spotykały się twarzą w twarz. Kiedy pojawił się Covid, projekt musiał być kontynuowany – choć spowolniony, zwłaszcza gdy zarówno Durst, jak i Koenig & Bauer miały tymczasowe zamknięcie fabryk. To również zahamowało rozwój atramentu i oprogramowania. Odwołanie drupy w 2020 roku okazało się pod pewnymi względami błogosławieństwem dla zespołów, nie tylko z powodu Covida, ale z powodu ogólnoświatowych niedoborów komponentów, co wciąż jest codziennym problemem wielu firm, nie tylko dla dwóch zespołów odpowiedzialnych za rozwój VariJET 106.

“Było tak wiele pozytywów” – powiedział Gutgsell. “Ważne tematy obejmowały dostosowanie oprogramowania, przegląd atramentu, systemy kontroli i przechwytywanie obrazu. To był bardzo wymagający harmonogram, a osiągnięcie poziomów gotowości trwało dłużej.”

Ponieważ rozwój przebiegał dobrze, w Radebeul zbudowano kolejny VariJET 106, a scena została przygotowana na światową premierę przed światową prasą, analitykami i 50 gośćmi VIP.

Ale wraz ze zbliżaniem się daty premiery poziom stresu rósł. Oprócz ciągłych problemów spowodowanych globalnymi niedoborami papieru, jednym z konkretnych wyzwań było znalezienie części zamiennej o odpowiednim rozmiarze do systemu podajnika VariJET 106. Zaawansowana technologia konserwacji predykcyjnej zapewniła, że operatorzy wiedzieli, kiedy część wymaga wymiany, jednak trwałe rozwiązanie zostało ostatecznie sfinalizowane o 20.30 w noc przed oficjalnym odsłonięciem VariJET 106.

Bernd Patzelt, kierownik projektu VariJET 106 w Koenig & Bauer, powiedział: “Od samego początku istniała dobra chemia między zespołami i zawsze znajdowaliśmy wspólną płaszczyznę. Wszyscy wierzymy w najwyższe możliwe standardy i jakość. Bardzo podobają mi się skuteczne i pragmatyczne sposoby współpracy, a wszystko to z bezpośrednią i otwartą komunikacją. Obie firmy posiadają wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, która przez cały czas zapewniała wysoki poziom możliwości i kompetencji w wielu różnych obszarach. Wszystko zostało zrobione z myślą o kliencie. Niezależnie od tego, czy pracowano nad chemią w celu optymalizacji tuszu, uruchamiano coraz więcej podłoży na prasie, czy też przyglądano się wydajności produkcji i możliwościom maszyny drukującej, był to wysiłek zespołowy. “Projekt był bardzo ekscytującym czasem i wielką ulgą było znalezienie w Durst niezwykle skutecznego partnera. Przejdźmy teraz do testów beta…!”

Źródło: Koenig & Bauer Durst


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img

Opakowania i etykiety

spot_img

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING

Drukarnia Interak