spot_imgspot_img

Mniej oznacza więcej: dostawca usług tekstylnych, firma Mewa, stawia na zrównoważone technologie

- Artykuł promocyjny -

Nasza planeta jest pod presją, a firmy mają do odegrania kluczową rolę w opracowywaniu zrównoważonych rozwiązań. Zwiększa się przez to stopień odpowiedzialności za gospodarkę, bowiem klienci preferują odpowiedzialnych dostawców. Koncepcja wielokrotnego użytku, reprezentowana przez dostawcę usług tekstylnych, jakim jest firma Mewa, doskonale wpisuje się w ten megatrend: Mewa oferuje klientom B2B kompleksową usługę w zakresie tekstyliów przemysłowych, opartą w całości na zasadzie “używać” zamiast „mieć”.

To, co sprawia, że ten model biznesowy jest zrównoważony, to właśnie zasada wielokrotnego użytku, trwałe produkty w systemie zamkniętego obiegu oraz dobrze przemyślana technologia procesu i dystrybucji. Już samo używanie czyściw firmy Mewa sprawia, że emisja CO2 jest średnio od 3 do 6 razy mniejsza niż w przypadku czyściw jednorazowych. Tak wynika z obliczeń dokonanych przez firmę konsultingową Climate Partner. Aby krok po kroku zmniejszać ślad ekologiczny w trakcie procesu produkcji, firma Mewa koncentruje się na technologii przyjaznej dla środowiska.

Pranie przy minimalnym wykorzystaniu zasobów | W firmie Mewa korzysta się z możliwości oszczędzania, jak wyjaśnia Matthias Zoch, kierujący działem technologii procesów i ochrony środowiska:

Aby ograniczyć zużycie świeżej wody, woda z wcześniejszych procesów prania jest ponownie wykorzystywana tak często, jak to tylko jest możliwe. W tym celu, nadająca się jeszcze do użytku zużyta woda z procesu prania głównego i płukania, jest filtrowana, oczyszczana i ponownie wykorzystywana w ramach wieloetapowego cyklu zamkniętego w procesie prania. Taka recyrkulacja zmniejsza zapotrzebowanie na świeżą wodę nawet o 50% w porównaniu ze zużyciem wody podczas prania w domowej pralce.

Mewa również bardzo oszczędnie wykorzystuje detergenty i środki pomocnicze. W maszynach pralniczych wykorzystywana jest tylko taka ich ilość, która zapewnia czyste i higieniczne pranie tekstyliów. “Wykorzystujemy specjalne zautomatyzowane systemy dozowania i sterowania. W porównaniu ze standardowymi, domowymi procesami prania i dozowania, redukujemy wpływ na środowisko nawet o 85%” – kontynuuje Matthias Zoch. Systemy te są stale ulepszane: Mewa zużywa obecnie o jedną czwartą mniej środków piorących niż w 2010 roku, a tylko w latach 2021-2022 ich zużycie zostało zredukowane o kolejne 1,5%.

Jeśli woda nie nadaje się już do prania, odprowadzana jest do własnych, zakładowych instalacji oczyszczania ścieków, a zanieczyszczenia usuwane są w kilku etapach. “Osiągamy poziom oczyszczania wynoszący 99,8%. To więcej niż oficjalne wymagają tego przepisy” – mówi Matthias Zoch. Aby to uzyskać, ścieki najpierw poddawane są procesom fizykochemicznym. Pozwala to na maksymalne oddzielenie substancji zanieczyszczających od wody. Pozostały w wodzie brud jest następnie rozkładany przez bakterie i mikroorganizmy na etapie oczyszczania biologicznego. Dopiero wtedy ścieki – czyste w 99,8% i całkowicie przyjazne dla środowiska – odprowadzane są do oczyszczalni komunalnych.

A co się dzieje z zanieczyszczeniami, które są wypłukiwane? Zgodnie z zasadą wielokrotnego użytku, firma Mewa ponownie wykorzystuje część z nich. Około 80% swojego zapotrzebowania na energię do prania i suszenia Mewa pokrywa wykorzystując oleje i smary, które zostały wypłukane z czyściw podczas prania, wyjaśnia ekspert ds. technologii ochrony środowiska w firmie Mewa:

Mewa realizuje również przyjazne dla środowiska koncepcje także w trakcie kolejnego etapu cyklu – odbierając i dostarczając tekstylia do klientów. Trasy dostaw optymalizowane są przy wykorzystaniu nowoczesnego narzędzia, które dostosowane jest do potrzeb firmy. Mewa jest również pionierem w zakresie alternatywnych systemów napędowych w środkach transportu wykorzystywanych w branży. Oprócz ciężarówek napędzanych wodorem, które już trzeci rok zaopatrują klientów Mewa, firma wykorzystuje w swojej flocie na obszarach miejskich pojazdy użytkowe z napędem elektrycznym oraz rowery towarowe z nadwoziami kontenerowymi.

Źródło: MEWA


Prenumeruj Świat Poligrafii Professional | 360 PLN/rok (brutto)
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
ulica, nr. posesji, nr. lokalu, kod pocztowy, miasto
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING