spot_imgspot_img

Mistrzowski duet w drukarni Poligrafia Janusz Nowak

Drukarnia Poligrafia Janusz Nowak jest jedną z największych drukarni dziełowych w Polsce. Od połowy 2022 r. jest także jednym z pierwszych w naszym kraju użytkowników najnowocześniejszej złamywarki Heidelberg Stahlfolder TH 82-P z robotem odbierającym składki P-Stacker. W sierpniu 2022 r. drukarnia PJN osiągnęła rekordowy w skali świata wynik w produkcji składek na tej maszynie. W ciągu 21 h i 45 minut wyprodukowano 291 175 szt. składek 16-stronicowych.

Od lewej: Łukasz Nowak (PJN), Axel Diehl (HDM), Adam Śnieżko (HPL), Mikołaj Nowak (PJN) i Krzysztof Pindral (HPL) przy złamywarce Stahlfolder TH 82-P z robotem P-Stacker.

Łukasz Nowak: “Największy progres efektywności pracy mamy na 16-stronicowej składce.”

Mikołaj Nowak: “Odkąd kupiliśmy i zainstalowaliśmy falcerkę TH 82-P z P-Stackerem podstawowa zmiana w organizacji pracy to przesunięcie wąskiego gardła i ciężaru z procesu falcowania na procesy oprawne.”

Wywiad z właścicielami drukarni PJN | Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z pp. Łukaszem oraz Mikołajem Nowakami zarządzającymi drukarnią PJN, którzy dzielą się swoimi wrażeniami z użytkowania złamywarki TH 82-P z robotem P-Stacker.

Wywiad

Nieco więcej o… Druk autonomiczny nie odnosi się już tylko do druku offsetowego. Ponieważ w dalszym przetwarzaniu produktów poligraficznych nadal istnieje duży potencjał w zakresie większej automatyzacji, wyższej wydajności i zintegrowanych procesów. Jednocześnie prostsze i bardziej przyjazne dla użytkownika maszyny muszą rekompensować brak wykwalifikowanych pracowników i ograniczać pracę fizyczną. Jednym z wąskich gardeł jest tutaj obszar falcowania. Z tego powodu Heidelberg zintegrował elementy wykończenia druku z koncepcją Push-to- Stop, teraz obejmuje swoje maszyny do falcowania Stahlfolder i umożliwia autonomiczną produkcję zleceń.

Krzysztof Pindral – prezes Heidelberg Polska – przedstawia zalety nowych rozwiązań

Dzięki “Push-to-Stop” różne zlecenia nie muszą już być oddzielone osobnymi paletami lub papierowymi oznaczeniami, ale mogą być przetwarzane jedno po drugim. W przypadku pracy w trybie Push-to-Stop, liczne zmiany sygnatur są zgłaszane do systemu poprzez wydrukowany kod kreskowy, który jest odczytywany przez zintegrowany system kamer w podajniku PFX falcerki. Urządzenie pracuje z prędkością do 18 000 arkuszy na godzinę – na równi z arkuszową maszyną offsetową. Bez aktywnej interwencji operatora, produkcja kolejnego zlecenia rozpoczyna się autonomicznie. Unika się tutaj mieszania różnych sygnatur.

Sam Stahlfolder jest szybko konfigurowany. Serwomotory w pełni automatycznie ustawiają rolki falcujące, płyty klamrowe i zespół składania poprzecznego na wymagany wymiar. Przyspieszone procesy produkcyjne mają korzystny wpływ na wydajność, zwłaszcza w przypadku krótkich serii. Ze względu na ogromny wzrost wydajności falcowania w ostatnich latach do 18 000 arkuszy na godzinę, wymagane jest zarówno podawanie arkuszy, jak i dostarczanie arkuszy. Według Heidelberga często stosowana wartość OEE (Overall Equipment Effectiveness) dla falcerek wynosiła jeszcze dwa lata temu od 35 do 40 procent. Producent uważa, że wzrost do 65 procent jest realny.

Robert Wieczorek – Heidelberg Polska – przedstawia wykorzystanie Push-to-Stop

Firma Heidelberg zrobiła pierwszy krok po stronie podajników i oferuje podajniki palet w klasie szczytowej wydajności, takich jak Stahlfolder KH 82, TH 82 i TX 96. Wykorzystywana jest ta sama zasada działania podajnika, co w maszynach drukarskich. Ze względu na nakładanie się arkuszy, ich długość podawania zmniejsza się o połowę w zależności od rodzaju złożenia, a więcej arkuszy może być podawanych przy tej samej prędkości maszyny.

Roboty w akcji | Niedawna analiza przeprowadzona przez firmę Heidelberg u jednego z klientów wykazała znaczny spadek wydajności w wykańczaniu w ciągu 12-godzinnej zmiany. Spadek wydajności przypisywano stopniowemu zmęczeniu personelu podczas ręcznego składania produktów. W związku z tym Heidelberg stawia tu na technologię robotów. System robotów, Stahlfolder P-Stacker, służy do autonomicznego układania stosów z zamówieniami. Robot przenosi do 300 paczek na godzinę, z których każda może ważyć nawet osiem kilogramów. Jest to 6-osiowy robot, który delikatnie i bezpiecznie chwyta i odkłada stosy. W ten sposób robot wykorzystuje pełny format zwykłej europalety.

Robot zabezpieczony siatką, bezpiecznie wykonuje zaprogramowane zadania

Według firmy Heidelberg opracowanie chwytaka, który umożliwia układanie bez znaczników na całym formacie palety, stanowiło wyzwanie. Opracowanie chwytaka, który symuluje sposób pracy operatora i pozwala osiągnąć wysoką jakość wiązek i stosów nie jest zadaniem trywialnym, ponieważ formaty wahają się od A5 do A4 i wszystkie formaty muszą być przetwarzane przez w pełni zautomatyzowany chwytak.

Kolejną ważną funkcją jest obracanie stosów w celu ich prawidłowego ustawienia na palecie dla kolejnego etapu procesu. Dzięki zapisanym różnym wzorom deponowania, na jednej i tej samej palecie mogą być umieszczone różne formaty. Robot automatycznie wstawia również podkładki warstwowe w żądanych miejscach do wysokości stosu 1,1 metra…

Źródło: Heidelberg Polska


Prenumeruj nasz Newsletter
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio

ZING