spot_imgspot_img

Lepsza naprawa niż recykling: zrównoważony rozwój a odzież robocza

- Reklama -

Naprawa zamiast wyrzucania do śmieci- „prawo do naprawy” przewidziane w dyrektywie UE dotyczącej urządzeń elektrycznych mogłoby również promować ochronę zasobów w przemyśle odzieżowym.

Deklarowanym celem są zrównoważone tekstylia, które mogą być wykorzystywane w obiegu zamkniętym, a także redukcja ilości odpadów tekstylnych. W firmie Mewa, która jest dostawcą usług tekstylnych, naprawa odzieży roboczej już teraz stanowi część składową kompleksowej usługi.

Usługa naprawy – rutynowe działanie w ramach obsługi tekstyliów | Kompleksowa usługa w zakresie odzieży roboczej i ochronnej już teraz pod wieloma względami spełnia wymogi „prawa do naprawy”.  Oprócz wymiany zapięć i suwaków oraz naprawy odzieży w rozdartych miejscach, obejmuje ona również wymianę całych elementów odzieży, takich jak kieszenie, rękawy lub mankiety. Jednocześnie produkowane są odpowiednie zestawy naprawcze. Nawet odzież ochronna może być naprawiana w bezpieczny sposób.

Wykorzystywanie wycofanych elementów odzieży jest także powszechną praktyką, dzięki czemu te części odzieży, które nadal nadają się jeszcze do użytku, mogą być zastosowane ponownie.

By mieć większy wpływ na jakość oferowanych tekstyliów, Mewa posiada własny dział rozwoju odzieży roboczej i ochronnej, a w laboratorium testuje nowe materiały przed ich zastosowaniem (zdjęcie: Mewa).

Mniejsze zużycie zasobów dzięki większej trwałości produktów W trakcie produkcji odzieży tekstylnej większość zasobów zużywana jest podczas wytwarzania surowców. Im dłużej dany element odzieży jest używany, tym mniejsze jest relatywne obciążenie  środowiska.

Aby mieć większy wpływ na jakość tekstyliów, Mewa posiada własny dział badań i rozwoju odzieży roboczej i ochronnej. Nowe materiały są intensywnie testowane przed ich zastosowaniem. Jeśli odzież robocza przechodzi wiele cykli użytkowania bez znaczącej utraty wyglądu czy funkcjonalności, to fakt ten  przyczynia się nie tylko do zrównoważonego rozwoju, ale także pozwala zaoszczędzić koszty. W obu przypadkach korzyści odnoszą klienci, mówi Wolfgang Quednau.

Naprawa odzieży roboczej jest stałym elementem kompleksowej usługi (zdjęcie: Mewa).

Recykling to szeroki  zakres badań | Jako dostawca usług tekstylnych koncentrujący się na zrównoważonym rozwoju, Mewa prowadzi różne badania w zakresie możliwych zastosowań materiałów pochodzących z recyklingu, jak też ponownego wykorzystania włókien z tekstyliów wycofanych z użytkowania. Recykling ma jednak pewne ograniczenia, bowiem duże wyzwanie stanowi jakość materiałów pochodzących z recyklingu, jak wyjaśnia dr Diana Wolf z działu badań i rozwoju w firmie Mewa. Z jednej strony wiąże się to z wytrzymałością, stanowiącą konieczny wymóg w przypadku odzieży roboczej, a z drugiej strony z reakcją materiału w procesie farbowania.

Tekstylia w obiegu zamkniętym | Wraz z Politechniką w Brunszwiku oraz Uniwersytetem Nauk Stosowanych Dolnej Nadrenii jako partnerami naukowymi firma Mewa jest obecnie zaangażowana w projekt badawczy realizowany przez Centrum Badawcze Jülich. Projekt, finansowany przez Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych (kod finansowania: 033R408A), dotyczy możliwości chemicznego recyklingu poliestru pochodzącego z różnych mieszanych włókien, do postaci takich włókien, które nadawałyby się do ponownego wykorzystania.

Źródło: MEWA


Prenumeruj newsletter Świat Poligrafii Professional
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Niniejszym wyrażam zgodę na umieszczenie moich danych osobowych w bazie SUNNY MEDIA (wydawca czasopisma Świat Poligrafii Professional, Opakowania i Etykiety, Digital Business oraz serwisów: swiatpoligrafiipro.pl, katalog.printnews.pl, printnews.pl) zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce prywatności opublikowanymi na łamach www.swiatpoligrafiipro.pl. SUNNY MEDIA informuje o możliwości wglądu i poprawiania zgromadzonych danych zgodnie z RODO.

ANKIETA

Zapraszamy do udziału w kolejnej ankiecie. Dużo się mówi o zmianie, jaka następuje w obszarze druku od strony formatu i technologii. Co Wy o tym myślicie?

PYTANIE: Czy urządzenia drukujące w technologii cyfrowej w formacie B2 wyprą z rynku offset w tym samym formacie?

Dziękujemy za Twój czas. Wyniki zaprezentujemy na łamach portalu i czasopisma. 

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Stowarzyszenie Natureef

Ecco Plus

Drukarnia CDM Packaging

Scorpio