Stowarzyszenie Introligatorów Polskich organizuje w dn. 13–14 czerwca 2025 r. w Bydgoszczy, w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego III edycję konferencji branżowej, której towarzyszyć będzie wystawa opraw artystycznych, warsztaty introligatorskie oraz walne zebranie członków SIP.
W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni introligatorzy z bratnich organizacji czeskiej i węgierskiej, a także niemieckiej. Podobnie jak przy wcześniejszych spotkaniach w Poznaniu i Katowicach, wydarzenie będzie otwarte dla wszystkich introligatorów, konserwatorów, bibliofilów oraz miłośników książek. Co w programie?
Wydarzenie ma zasięg międzynarodowy, obejmuje szeroko pojętą tematykę introligatorstwa (w tym historię, sztukę, technikę i materiałoznawstwo), konserwacji papieru i skóry. W każdej z poprzednich edycji wzięło udział ponad 100 osób, w tym introligatorzy, konserwatorzy, bibliotekarze, antykwariusze, poligrafowie, kolekcjonerzy i pasjonaci.
W programie konferencji znalazły się tematy promujące dzieje i teraźniejszość bydgoskiego introligatorstwa. Pierwszy dzień wypełniony jest referatami: m.in. dr Elżbieta Pokorzyńska będzie mówić na temat introligatorstwa bydgoskiego w oparciu o źródła archiwalne, prasowe, zbiory biblioteczne i wspomnienia bydgoskich introligatorów, zaś dr Elżbieta Urbaniak przedstawi dzieje introligatorów gnieźnieńskich.
Tematy techniki introligatorskiej przedstawią Marie Benešova z Czech oraz Małgorzata Klepczyńska – konserwatorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Perspektywę kolekcjonerską wprowadzi Cezary Kozak – prezes Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie, zaś artystyczną – dr Tomasz Jurek, adiunkt Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Dobór prelegentów służy stworzeniu płaszczyzny do budowy współpracy międzykulturowej, przełamywania różnic, jakie tkwią w interakcji pomiędzy grupami o sprzecznych interesach – tj. introligatorami i ich klientami (bibliofilami, kolekcjonerami i antykwariuszami) oraz pomiędzy introligatorami i konserwatorami, gdzie istnieje napięcie o cechach konkurencji.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa opraw introligatorskich, która jest okazją do prezentacji talentu i kunsztu współczesnych rzemieślników, w tym introligatorów bydgoskich. Partnerska Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przygotuje wystawę introligatorskich cimeliów ze swych zbiorów. Zaprezentowane zostaną także oprawy introligatorskie dawnych mistrzów bydgoskich.
Drugiego dnia zaplanowano warsztaty introligatorskie prowadzone przez czeskiego gościa oraz warsztaty projektowania okładek prowadzone przez bydgoską projektantkę książek Katarzynę Tużylak-Kopytek. Ponadto goście zostaną przyjęci przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie zwiedzą Bibliotekę Bernardinę oraz biblioteczną introligatornię. Na koniec przewidziano wspólny spacer po mieście z przewodnikiem.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, przy czym istnieje możliwość wsparcia jej organizacji poprzez wpłacenie dowolnej kwoty na konto Stowarzyszenia Introligatorów Polskich, z dopiskiem „Darowizna na cele stowarzyszenia”. Należy się zarejestrować poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie WWW.
Źródło: Stowarzyszenie Introligatorów Polskich