22 października firma Heidelberg zaprosiła drukarnie z całej Europy do odwiedzenia centrum demonstracyjnego w celu zaprezentowania najnowszych rozwiązań technologicznych oraz strategii rozwoju na kolejne lata.
Dzień wcześniej (21.10) odbyło się spotkanie dla prasy, podczas którego praktycznie wszystkie z tematów przygotowanych dla gości na następny dzień zostało zaprezentowanych w całości. Przedstawiamy Wam kilka z wybranych zagadnień. Większy materiał z tego wydarzenia zaprezentujemy w kolejnym wydaniu czasopisma
HEIDELBERG oferuje drukarniom perspektywę ciągłej rentowności dzięki produkcji hybrydowej oraz Prinect Touch Free | Analiza odpowiednich danych z maszyn drukujących wykazała, że około 65 procent wszystkich komercyjnych zleceń na całym świecie na maszynie Speedmaster firmy Heidelberger Druckmaschinen AG (HEIDELBERG) obejmuje nakłady poniżej 2000 arkuszy.
Jednak około 90 procent nakładów produkowanych jest na maszynach offsetowych. Krótkie lub bardzo krótkie nakłady są produkowane cyfrowo, podczas gdy średnie i długie nakłady są drukowane na maszynach offsetowych. Obie technologie funkcjonują zatem obok siebie i wzajemnie się uzupełniają.
Aby wydajnie i ekonomicznie obsługiwać tego rodzaju strukturę zamówień, drukarnie łączą druk offsetowy z cyfrowym. Potrzebują zatem rozwiązań hybrydowych, które zapewnią im maksymalną elastyczność i stworzą warunki umożliwiające produkcję całego zakresu – od bardzo małych do bardzo dużych nakładów – w sposób ekonomiczny, przy jak najmniejszej ilości odpadów papierowych i zawsze na czas, nawet gdy terminy są bardzo napięte.
Co więcej, użytkownicy (drukarnie) oczekują ustandaryzowanego rozwiązania do zarządzania przepływem pracy, które umożliwi im przetwarzanie wszystkich zamówień z możliwie największym stopniem automatyzacji. Oprócz szybkiej i ekonomicznej produkcji, kolejnym kluczowym wymogiem jest standaryzacja druku, którego efektem końcowym są identyczne w kolorze wszystkie arkusze, niezależnie od technologii druku używanej do produkcji danego zadania. Tylko wtedy produkcja może zapewnić elastyczność i wydajność, które są niezbędne do dotrzymania coraz krótszych terminów dostaw.
HEIDELBERG wspiera drukarnie na zasadzie neutralności technologicznej w całym łańcuchu wartości | To jest właśnie miejsce, w którym HEIDELBERG wkracza do akcji, oferując swoim klientom hybrydowe środowisko produkcyjne we wszystkich technologiach i w pełni zintegrowane z jednym przepływem pracy z Prinect.
Najnowszym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia tego celu jest współpraca HEIDELBERG i Canon w zakresie przemysłowego druku atramentowego, która została ogłoszona na targach drupa 2024 i wzbudziła duże zainteresowanie na rynku. Dzięki systemowi druku cyfrowego Jetfire 50, który jest już dostępny, a w przyszłości Jetfire 75, który jest obecnie w fazie rozwoju, HEIDELBERG oferuje swoim klientom komercyjnym rozwiązanie cyfrowe, które spełnia wymagania przemysłowe pod względem wydajności, elastyczności i jakości.
Oba systemy można zintegrować w jeden przepływ pracy za pomocą Prinect Production Manager, podobnie jak arkuszowe offsetowe maszyny drukarskie firmy. W razie potrzeby HEIDELBERG integruje również systemy druku cyfrowego innych producentów z technologią Prinect. Dokładnie te same zasady zawsze mają zastosowanie do renderowania danych drukowania i zarządzania kolorami, niezależnie od tego, czy zadanie jest drukowane przy użyciu technologii cyfrowej czy offsetowej. Dzięki temu drukowane produkty są identyczne pod względem kolorystycznym.
Większa wydajność i opłacalność dzięki Prinect Touch Free | W hybrydowym środowisku produkcyjnym z różnymi prasami i metodami drukowania jeszcze ważniejsze jest ograniczenie niezbędnych interwencji w procesie produkcyjnym do absolutnego minimum.
Każdy punkt styku wiąże się z kosztami pod względem czasu i zasobów, a także wiąże się również z ryzykiem błędu. Inną kwestią jest to, że niedobór umiejętności w drukarniach staje się coraz bardziej dotkliwy. Co więcej, liczba zadań drukowania, które trzeba wykonać w ciągu zmiany, rośnie, a nakłady są coraz mniejsze. Biorąc pod uwagę te warunki i procesy, pracownicy osiągają również swoje fizyczne granice.
Z ekonomicznego punktu widzenia nie są oni już w stanie obsługiwać tego wolumenu ręcznie zwłaszcza, że drukarnie już teraz doświadczają wysokiej presji kosztowej i walczą z niskimi marżami zysku. Aby drukarnie pozostały rentowne, proces produkcji musi być maksymalnie zautomatyzowany – od przychodzącego zamówienia aż po produkt końcowy. Jedynym rozwiązaniem jest workflow, który jest w stanie zarządzać całym środowiskiem produkcyjnym tak autonomicznie, jak to tylko możliwe. Właśnie dlatego HEIDELBERG opracował Prinect Touch Free, który po raz pierwszy zaprezentował na targach drupa 2024.
W połączeniu z Prinect Production Manager, Prinect Touch Free autonomicznie steruje zleceniami drukowania poprzez przepływ pracy w hybrydowym środowisku produkcyjnym… cd. wkrótce.
Źródło: Heidelberg