Od produkcji reklamowej do wysoko przetworzonych opakowań z zabezpieczeniami
AMK Group działa na rynku usług poligraficznych od niemal 20 lat. Firma, należąca do Artura Rękawka i Konrada Kondraciuka, rozpoczynała od różnorodnego asortymentu o charakterze komercyjnym. Stopniowo do jej oferty były wprowadzane coraz bardziej specjalistyczne produkty. Wśród nich coraz większy udział mają opakowania wykonane z kartonu i tektury, także wysoko przetworzone, oferujące różnego rodzaju uszlachetnienia.
Artur Rękawek: „Kierunek ten jest dość naturalny, jeżeli weźmiemy pod uwagę zmiany rynkowe. Ostatnie 2-3 lata pokazały wyraźnie, że segment opakowań jest odporny na różnego rodzaju fluktuacje, zwłaszcza w kontekście branż takich jak farmaceutyczna, kosmetyczna czy spożywcza. W naszej ofercie tego typu produkty, np. o charakterze hybrydowo-strukturalnym, były obecne już od dłuższego czasu. Jednak klienci, zwłaszcza właściciele marek dóbr luksusowych, coraz częściej zwracali uwagę na kwestie zabezpieczenia opakowań przed podrobieniem. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zaczęliśmy realizować własny projekt technologiczny, uwzględniający produkcję tego typu asortymentu”.
Konrad Kondraciuk dodaje: „Mówimy tu o specjalistycznej technologii zabezpieczania wydruków offsetowych. Mogą to być opakowania, z myślą o których realizujemy w dużej mierze ten projekt, ale równie dobrze tego typu, niewidoczna gołym okiem ochrona może zostać zastosowana w innych produktach poligraficznych np. okładkach do płyt. We współpracy z jednym z laboratoriów stworzyliśmy unikalny proces zabezpieczania druków poprzez wprowadzenie specjalnej technologii nadawania swego rodzaju ,,niewidzialnego’’ i indywidualnego kodu którym są znakowane opakowania. Taki sposób znakowania pozwala na weryfikację autentyczności produktu przez jego właściciela czy producenta przy użyciu urządzenia odczytującego. Jednocześnie warto podkreślić, że znakowanie to nie jest widoczne gołym okiem i poprzez to nie ingeruje w treść graficzną ani też informacyjną opakowania”.
Projekt zatytułowany „Wdrożenie nowego sposobu zabezpieczania drukowanych wyrobów poligraficznych”, został częściowo sfinansowany ze środków unijnych, pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 3.2.1 (Badania na rynek). Hybrydowa maszyna Rapida 105-6+L ALV3 nowej generacji jest jego integralną częścią w obszarze związanym ze sprzętem, niezbędnym do realizacji całego przedsięwzięcia.