Drukarnia Rindt w Fuldzie od roku prowadzi produkcję z wykorzystaniem maszyny Rapida 106 z ośmioma zespołami drukującymi, odwracaniem arkusza umożliwiającym produkcję 4/4 oraz dodatkową wieżą lakierującą. Już po raz drugi drukarnia, należąca do grupy medialnej Parzeller, zdecydowała się na maszynę Rapida przeznaczoną do druku dwustronnego oraz uszlachetniania.

Maszyny firmy Koenig & Bauer należą do podstawowego wyposażenia tej drukarni od ponad 16 lat. Od tego czasu zakupiono siedem maszyn, z których trzy pracują obecnie równolegle w systemie trzyzmianowym.

Dzięki ośmiokolorowej maszynie drukarnia Rindt kontynuuje rozwój w sektorze druku akcydensów. Zwykły druk prosty przeżywa obecnie trudny okres ze względu na ogromną presję cenowa na rynku. Obecnie większość produktów akcydensowych przechodzi przez maszynę odwracającą i może być dodatkowo poddana uszlachetnieniu w jednym procesie produkcyjnym. Firma zoptymalizowała więc dwie maszyny do druku prostego dla druku opakowań. Oznacza to, że dla każdego produktu dostępne są optymalne i ekonomiczne urządzenia produkcyjne.

Drukarnia o wysokiej wartości dodanej oraz dużych możliwościach przetwarzania

To konieczne, ponieważ spektrum produkcyjne drukarni Rindt opiera się na różnorodności. Firma współpracuje z największymi klientami z branży poligraficznej. Należą do nich niektóre spółki DAX, dostawcy usług finansowych, klienci z branży farmaceutycznej, motoryzacyjnej, logistycznej, spożywczej, opieki zdrowotnej, usług medialnych i turystyki, a także wydawnictwa, firmy ubezpieczeniowe i agencje. Obok akcydensów produkcja obejmuje także opakowania, produkty drukowane z wszelkiego rodzaju uszlachetnieniami lakierami oraz całą gamę szczególnie skomplikowanych produktów.

Dyrektor Zarządzający Sebastian Jerabeck opisuje przedsiębiorstwo jako “drukarnię z wartością dodaną” i wyjaśnia to w następujący sposób: „Lubimy produkować to, z czego inni rezygnują. Ponadto oferujemy bardzo szeroki zakres produktów, ponieważ oprócz własnych zakładów produkcyjnych możemy korzystać również z innych, należących do naszej grupy przedsiębiorstw.“

Obok typowych usług drukarni arkuszowej można więc skorzystać również z usług grupy medialnej: od agencji reklamowej po rozwój aplikacji, od sprzedaży reklam po heatsetowy i coldsetowy rolowy druk offsetowy, włącznie z usługami obróbki po druku oraz spedycyjnymi. Konfekcjonowanie także wchodzi w zakres oferty.

Sebastian Jerabeck jest zachwycony efektywnością ośmiokolorowej maszyny Rapida 106: „Ponad 350 zmian form drukowych na zmianę to nasza codzienność.“

Ponadto klienci firmy Druckerei Rindt mogą wybierać pomiędzy dwoma różnymi rozwiązaniami produkcyjnymi: z jednej strony specjaliści chętnie towarzyszą swoim klientom we wszystkich fazach procesu, aby opracować dla nich unikatowe i często kompleksowe produkty poligraficzne. Obejmuje to tworzenie tzw. białych wzorów, odbitek, wzorów wykrawania, perforacji, falcowania i dalszego uszlachetniania.

Szczególnie nabywcy z dużych firm chętnie korzystają z tej kompleksowej usługi. Przed podjęciem dalszych decyzji dotyczących druku często potrzebują tego typu wzorów, a ze względu na różnorodność swojej pracy nie znają wszystkich szczegółów możliwości technologicznych, jakie dają procesy drukowania i wykańczania.

Z drugiej strony, zlecenia druku mogą być realizowane bez doradztwa czy też dodatkowych usług – po cenach porównywalnych z cenami drukarni internetowych.

Zadowoleni użytkownicy maszyny Rapida

To, że drukarnia ta wciąż wraca do technologii maszyny Rapida, ma swój bardzo konkretny powód. Jak mówi Sebastian Jerabeck: „Z jednej strony, sektor druku akcydensowego znajduje się pod ogromną presją kosztową. Z drugiej strony, zakup agregatów drukujących związany jest z wysokimi kosztami inwestycyjnymi“.

Dlatego ważne jest, aby inwestować w technologię, która jest jak najmniej zawodna, pracuje w sposób jak najbardziej zautomatyzowany i z wysoką wydajnością. Dla ekspertów z Fuldy technologia maszyny Rapida jest “miarą wszystkiego”. Jakość druku jest doskonała, a technologia – zawsze niezawodna. Ponadto specjaliści z drukarni Rindt doceniają postęp technologiczny, jaki dokonuje się w kolejnych seriach maszyn.

Jedną z wyjątkowych cech Rapidy 106 jest system kompensacji rozciągnięcia arkusza papieru za pomocą jednego przycisku.

Jedną z cech technicznych, których wymaga drukarnia Rindt, jest kompensacja rozciągnięcia arkusza papieru (technicznie możliwa dzięki napędowi bezpośredniemu) z poziomu pulpitu sterującego, co pozwala uzyskać efekt precyzyjnego pasowania na całym arkuszu.

Poza tym dla przedsiębiorstwa ważne są osiągane czasy zmiany zlecenia.

„Narządzanie jesteśmy w stanie przeprowadzić niezwykle szybko“ – ocenia dyrektor zarządzający. „Ponad 350 zmian form drukowanych na zmianę to nasza codzienność. Użytkownik maszyny musi być dalekowzroczny.“ Drukarnia Rindt w pełni wykorzystuje swoje maksymalne wydajności druku osiągane dzięki technice maszyn Rapida – do 18.000, a nawet 20.000 arkuszy/godz.

Wzrost w zakresie druku arkuszowego

Drukarnia Rindt jest jedną z drukarni arkuszowych, które z roku na rok osiągają wzrost, nawet jeśli rok 2020 jest wyjątkiem ze względu na pandemię. 75 pracowników, w tym pięciu stażystów, pracuje zgodnie z metodą 5S, systematycznym podejściem do projektowania własnego miejsca pracy i środowiska pracy w taki sposób, aby można było optymalnie skoncentrować się na działaniach tworzących wartość.

Odciąża to pracowników, redukuje czynnik stresu i zwiększa produktywność. Fakt, że wszyscy pracownicy dążą w tym samym kierunku i że nie ma rotacji, świadczy o tym, że atmosfera w pracy jest prawidłowa. Po zakończeniu pandemii Sebastian Jerabeck spodziewa się dalszego wzrostu drukarni i ma już w zanadrzu ambitne plany dotyczące automatyzacji procesów.

Źródło: Koenig & Bauer