Ogromna poprawa wydajności w przygotowaniu do druku i produkcji

Sonora sprawdza się wszędzie! Połączone etapy produkcji, mniej ręcznych punktów kontaktowych, zautomatyzowane i bardziej zwinne procesy – to cele, do których FIBO Druck od kilku lat aktywnie dąży za pomocą całej serii nowych inwestycji. Firma FIBO Druck z siedzibą w Neuried, niedaleko Monachium, zatrudnia 35 osób i jest znana na rynku, jako silny i szybko reagujący dostawca kompleksowych usług.

Zgodnie z mottem “We can anything – and we do it very well“, drukarnia stara się spełnić nawet najbardziej nietypowe życzenia klientów. Oprócz typowego asortymentu produktów i usług handlowych, FIBO Druck oferuje również wymagające efekty wykończeniowe oraz kompleksowe usługi mailroomowe i logistyczne. Produkcja odbywa się głównie na ośmiokolorowej arkuszowej maszynie offsetowej w formacie 750 x 1.060 mm z powłoką wodną. Cyfrowy system wykorzystywany do krótkich, szybkich serii dopełnia możliwości druku.

Skupienie się na zautomatyzowanej produkcji płyt

Roczne zapotrzebowanie FIBO na płyty do druku offsetowego wynosi około 40.000. Nie powinno dziwić, że w 2019 r., kiedy tradycyjnie stosowana do tego celu maszyna do druku płyt osiągnęła wiek dziesięciu lat i kiedy pozyskiwanie części zamiennych stawało się coraz bardziej problematyczne, kierownictwo firmy starało się usprawnić produkcję płyt i przyspieszyć dostępność płyt do druku.

Robert Bockmaier, dyrektor zarządzający FIBO Druck

“Nasza poprzednia wywoływarka CTP miała pięć kaset na płyty, które nasi ludzie zawsze musieli wypełniać ręcznie. Po zobrazowaniu płyt trzeba je było ręcznie zestawiać do każdej pracy i układać w kartonie. Ktoś inny następnie przynosił je, wyginał, sortował ponownie, etykietował i zabierał do druku.

Ostatecznie płyty zostały umieszczone na maszynie przez drukarza. W sumie płyty musiały być obrabiane cztero- lub pięciokrotnie, zanim rzeczywiście trafiły do druku”, wyjaśnia dyrektor zarządzający FIBO Robert Bockmaier. “Dlatego szukałem rozwiązania, które nie tylko zautomatyzowałoby załadunek i obrazowanie, ale również sortowanie i inne czynności związane z obsługą płyt w maksymalnym możliwym stopniu”.

Bez ręcznych punktów kontaktowych

W czerwcu 2019 r. nadszedł wreszcie wielki dzień: w FIBO uruchomiona została Plateetter KODAK MAGNUS Q800. MAGNUS Q800 został bezproblemowo zintegrowany z w pełni zautomatyzowaną linią produkcyjną płyt firmy Beil Registersysteme. Po opuszczeniu wywoływarki CTP, płyty są wyginane i sortowane w tej linii, a następnie układane oddzielnie dla każdego zadania na wózkach na płyty, co znacznie ułatwia ich transport do druku…

Płyta SONORA X Process Free idealnie pasuje

„Naszą główną motywacją do przejścia na płyty bezprocesowe firmy Kodak była możliwość pozbycia się płyt procesowych, a tym samym ogromnych nakładów na czyszczenie i konserwację – nie wspominając oczywiście o kosztach utylizacji chemikaliów” – komentuje Bockmaier. Płyta SONORA X doskonale współpracuje z automatyczną logistyką płyt; kontrast powłoki na odwzorowanych płytach jest wystarczający, aby umożliwić dokładne odczytywanie kodów kreskowych z informacjami o zadaniu w celu automatycznego sortowania.

Jakość, jaką FIBO osiąga dzięki płycie SONORA X jest imponująca; raster rastrowy 175 lub 200 lpi jest standardem, chociaż czasami stosuje się raster hybrydowy 225 lub 300 lpi.

Niskie i średnie zlecenia są normą w FIBO, ale Bockmaier jest przekonany o dużych możliwościach druku bezprocesowego: „W przeszłości bezproblemowo wydrukowaliśmy nakład do 250 000. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​SONORA X zapewnia doskonałą powtarzalność podczas produkcji zgodnie ze standardem Offset Printing Process Standard (ISO 12647-2), ponieważ typowe odmiany tradycyjnej obróbki płyt już nie istnieją. ”Około dwanaście miesięcy po tym, jak nowa technologia CTP i automatyzacja debiutowała w drukarni, przepływie pracy prepress, werdykt Roberta Bockmaiera jest zdecydowanie pozytywny: Ogromna poprawa wydajności w przygotowaniu do druku i produkcji!

Więcej na WWW

Źródło: Kodak

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

Opakowania i etykiety

spot_img
spot_img
spot_img

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez naszą redakcję. Zawsze warto wiedzieć więcej. Wyniki prezentowanych ankiet są publikowane na WWW lub w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.

Dziękujemy za Twój czas!

Czy sztuczna inteligencja (AI) dla poligrafii to szansa czy zagrożenie?

Konica Minolta

Kodak

Polska Izba Fleksografów