Konkurs Recreate Packaging 2021 firmy Stora Enso

Stora Enso poinformowała o kolejnej edycji konkursu Recreate Packaging, w pierwszych edycjach skierowanego do projektantów opakowań oraz studentów uczelni kształcących w tym kierunku, a w obecnej formule – do wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnego designu.

Tym razem jego tematem przewodnim (zgodnie z hasłem Design Circular 2021) jest rozwiązanie opakowaniowe, bazujące na materiałach odnawialnych i zbieżne z celami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Zgłoszenia do Recreate Packaging 2021 przyjmowane są do 20 października br.

Konkurs ma charakter międzynarodowy, a wśród laureatów jego poprzednich edycji były również osoby z Polski, nagradzane zarówno przez jury, jak też w głosowaniu publiczności.

Jak podkreśla organizator, współcześni i ekoświadomi konsumenci coraz częściej poszukują rozwiązań proekologicznych. W znacznie większym stopniu niż dotychczas przywiązują oni wagę do wpływu opakowań na środowisko, zwłaszcza w kontekście stosowanych w nich tworzyw sztucznych. Stora Enso podkreśla, że użytkownicy preferują opakowania bazujące na materiałach odnawialnych, zawierające niewielki udział (bądź nie zawierające w ogóle) plastiku i zaprojektowane z myślą o recyklingu, by zmniejszyć negatywny ich wpływ na środowisko.

Temat przewodni konkursu Recreate Packaging 2021 – Design Circular – ma skłonić projektantów do stworzenia nowej generacji, odnawialnych opakowań zbieżnych z założeniami GOZ. Te zaś uwzględniają zastąpienie surowców kopalnych odnawialnymi, obniżanie ilości generowanych odpadów, redukcję śladu węglowego oraz umożliwienie konsumentom łatwego i wydajnego recyklingu.

Organizator zaznacza, że konkurs jest otwarty dla wszystkich osób o kreatywnym myśleniu, posiadających umiejętność projektowania. Zgłoszenia będą oceniane przez jury złożone z ekspertów, zaś nagrody zostaną ogłoszone w marcu 2021 roku. Wszystkie zatwierdzone zgłoszenia zostaną zamieszczone w listopadzie br. na dedykowanej stronie internetowej i poddane głosowaniu o Nagrodę Publiczności.

Stora Enso organizuje konkurs Recreate Packaging od 2012 roku. Ma on – w założeniach organizatora – zachęcać do tworzenia i umożliwić nagradzanie doskonale zaprojektowanych rozwiązań opakowaniowych. Firma dodaje, że stanowi on olbrzymią szansę dla utalentowanych projektantów i studentów do wybicia się poprzez udział w konkursie i zdobycie wyróżnienia. Ma być przy tym platformą dedykowaną tworzeniu innowacji w proekologicznych rozwiązaniach opakowaniowych, bazujących na odnawialnych i odzyskiwalnych materiałach o niskim śladzie węglowym, umożliwiając systematyczne zastępowanie plastiku i innych surowców nieodnawialnych.

„Warto podkreślić, że wśród laureatów wcześniejszych edycji konkursu były osoby z Polski. Wyjątkowa pod tym względem była poprzednia, gdy przedstawiciele uczelni z naszego kraju byli nagradzani w kategorii dla studentów, w głosowaniu publiczności oraz przez jury dziecięce – tematem przewodnim były bowiem wówczas opakowania na żywność dla dzieci – mówi Ewa Kubicka, dyrektor zarządzająca Stora Enso Polska. „Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do różnych osób: z jednej strony –  profesjonalnie zajmujących się projektowaniem, z drugiej – m.in. do studentów uczelni kształcących w tym kierunku. Jesteśmy przekonani, że będzie to dla nich możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z grafikami z całego świata, jak też zaistnienia w globalnym środowisku projektowania opakowań”.

Źródło: Stora Enso

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

Opakowania i etykiety

spot_img
spot_img
spot_img

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez naszą redakcję. Zawsze warto wiedzieć więcej. Wyniki prezentowanych ankiet są publikowane na WWW lub w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.

Dziękujemy za Twój czas!

Czy sztuczna inteligencja (AI) dla poligrafii to szansa czy zagrożenie?

Więcej