Coworking przyszłością biznesu?

Wygląda na to, że wydarzenia ostatnich miesięcy zweryfikowały nasze wyobrażenie o pracy spoza biura. Znaczenie zdalnych form pracy, na przykład wykorzystania przestrzeni coworkingowych, będzie dynamicznie rosło w najbliższych latach - przewidują eksperci Canon. Dostawcy nowoczesnych rozwiązań technologicznych są już na to gotowi

Te trendy dało się dostrzec już od pewnego czasu. Zwłaszcza w państwach Europy Zachodniej systematycznie wzrastało znaczenie pracy zdalnej, coworkingu oraz pracowników-freelancerów – zauważa Dariusz Szwed, Product Business Development Manager w Canon Polska. Ostatecznie “sprawdzam!” powiedział jednak koronawirus – za sprawą pandemii zainteresowanie nowoczesnymi, pozabiurowymi formami pracy znacznie wzrosło. Także w Polsce.

Czym jest coworking?

W języku biznesu to angielskie określenie najczęściej określa po prostu współpracę, wspólne pochylenie się nad konkretnym projektem. Obecnie coraz częściej używa się go dla określenia wynajmowanej przestrzeni pracy. Dla freelancera lub osoby pracującej zdalnie coworking oznacza możliwość wynajęcia przestrzeni we wspólnym biurze. Plusy? Brak domowych “rozpraszaczy”, takich jak dzieci, pies, konieczność gotowania obiadu. Dobra lokalizacja, najczęściej w centrum miasta, blisko urzędów lub z dobrym dojazdem do klientów. Możliwość nawiązania kontaktu z innymi coworkerami albo wynajętymi przez biuro fachowcami. A przede wszystkim – technologie biurowe, znacznie ułatwiające pracę i pozwalające oszczędzić czas.

Wśród minusów pracy w przestrzeni coworkingowej najczęściej wymienia się potencjalny hałas, generowany przez sąsiadów zajmujących pobliskie biurka. Obciążeniem mogą być także koszty – miesięczne wynajęcie stanowiska pracy w polskich warunkach kosztuje co najmniej kilkaset złotych.

Wydaje się jednak, że coraz większa liczba pracowników dostrzega zalety pracy coworkingowej. W ujęciu globalnym sektor coworkingu doświadczył okresu dynamicznego wzrostu jeszcze przed pandemią koronawirusa. Z wykonanych parę miesięcy temu badań portalu Deskmag wynika, że pod koniec 2020 roku na świecie będzie ponad 26 tysięcy przestrzeni coworkingowych z niemal 3 milionami pracowników.

Jak przekonuje Dariusz Szwed, branża producentów sprzętu IT obserwuje aktualne tendencje i jest gotowa na zachodzące na rynku pracy zmiany. – Staramy się wyjść naprzeciw nowym potrzebom pracodawców i ich pracowników, oferując im nowoczesne rozwiązania techniczne, dostosowane do preferowanego modelu pracy – mówi ekspert.

Biuro w chmurze

Jakie technologie mogą zatem wspomóc pracowników podczas pracy z przestrzeni coworkingowej? Dariusz Szwed na pierwszym miejscu wymienia rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową: – Pracownik biurowy potrzebuje przede wszystkim dostępu do systemów związanych z drukiem, skanowaniem oraz cyfrową ochroną jego biznesu. Wszystko to może dziś dostarczyć oprogramowanie zlokalizowane w sieci. Niczego nie trzeba instalować ani konfigurować – przekonuje.

Możliwości oprogramowania biurowego są dziś naprawdę spore. Wykorzystując inteligentne oprogramowanie Scan2x, skanery są w stanie rozpoznać i odpowiednio przepracować takie dane jak na przykład numer faktury, widniejącą na niej kwotę, datę wystawienia dokumentu, czy nawet ręczny podpis pracownika. Z kolei dzięki wykorzystaniu środowiska uniFLOW Online, drukarki mogą przechowywać dane w chmurze, umożliwiając komfortowe odebranie wydrukowanych dokumentów w dogodnym momencie.

Jak przekonuje ekspert Canon Polska, w przestrzeni coworkingowej niezwykle istotna powinna być także funkcjonalność introligatorska użytkowanej maszyny. – Stawiając na nowoczesność, nie wolno zapominać o podstawach. Najemca przestrzeni powinien mieć dostęp do wszystkich istotnych funkcjonalności maszyn biurowych: drukowania, skanowania, możliwości bindowania czy złożenia niewielkiej broszury. To jeden z kluczowych sensów istnienia takiego zagadnienia jak coworking – twierdzi Dariusz Szwed.

Tylko dla ciebie

spot_img

Partnerzy portalu

Aktualności

Opakowania i etykiety

spot_img
spot_img
spot_img

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankietach przygotowanych przez naszą redakcję. Zawsze warto wiedzieć więcej. Wyniki prezentowanych ankiet są publikowane na WWW lub w czasopiśmie Świat Poligrafii Professional.

Dziękujemy za Twój czas!

Czy sztuczna inteligencja (AI) dla poligrafii to szansa czy zagrożenie?

Konica Minolta

Kodak

Polska Izba Fleksografów